2022-03-08, 13:25
  #66913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Då måste man veta vilka det var eller hur, man får inte gissa vad man själv vill att det ska vara eller hur!

Menar du på allvar att ukrainska styrkor beskjuter sina egna civila eller är du bara usel på att formulera dig?


Förhoppningsvis går det på något sätt att identifiera vilket förband och vilket fordon det är fråga om.
Citera
2022-03-08, 13:26
  #66914
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dream.71
"Det är ett oerhört oroligt läge här i Ryssland"
Jobb försvinner, pengar och mediciner riskerar ta slut, och unga män som snabbt kan skickas ut i krig – läget för vanliga ryssar är oroligt när sanktionerna nu får effekt.

– Ute på gatorna är det ganska lugnt, men överallt hör man att folk är oroliga och upprörda, och förtvivlade över kriget, säger Anna, boendes i en större stad i västra Ryssland.

Sedan kriget kom har oron ökat enormt bland vanliga ryssar, berättar Anna som egentligen heter något annat eftersom hon inte vågar vara offentlig.
Allt är riggat för att det inte ska gå att protestera, förklarar hon, protester är olagliga, och folk som ändå försöker åker i fängelse.

– Det är få som vågar. De som gör det arresteras, och alla vet att det är så. Det börjar till och med bli farligt att ge uttryck för sin åsikt i sociala medier, berättar hon.

Källa SVD

Putins Ryssland. En återgång till det gamla Sovjetunionens tid, där folk lärde sig att hålla käft och gilla läget eller dö.
Citera
2022-03-08, 13:26
  #66915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Ja, du vet det är inte relevant för det du påpekade.

Liksom:

1. Krimkriget från 1800-telt har speciell status bland ryssar.
2. Så det fanns ryssar på Krim för tusen år sedan.

Den logiken hänger inte ihop.

När har jag sagt att det fanns ryssar på Krim för tusen år sedan? Vad snackar du ens om, människa
Citera
2022-03-08, 13:26
  #66916
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Skruva upp volymen då.

Text är oftast ljudlös.
Citera
2022-03-08, 13:26
  #66917
Medlem
serbisknegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Lite döda spinkisar och sprängda fordon utanför Mariupol.

https://twitter.com/spriter99880/status/1501170857003134979?t=6MLmgdXdr32P1qUic39NCw&s=19
Vet du vad du just nu länkade till?
Citera
2022-03-08, 13:27
  #66918
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja Rysslands tid som "stormakt" är över nu. De kommer att ha kärnvapen men de kommer att vara en fattig råvaruproducent. De är 12e största ekonomi nu precis före Spanien. De kommer nog halvera sin BNP och hamna på 18-19 plats och tävla med Turkiet och Saudiarabien. Deras konventionella militärstyrkor kommer inte kunna hota ens Sverige. Att åka och kriga i t.ex. Syrien kommer de inte ha råd med.
https://worldpopulationreview.com/countries/countries-by-gdp
Beror på vad du menar med stormakt, ja det bor många i ryssland, men det är ingen ekonomisk stormakt
Citera
2022-03-08, 13:27
  #66919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Text är oftast ljudlös.
Filmen i länken har ljud.
Citera
2022-03-08, 13:28
  #66920
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wendy1
Nä det är ju mkt bättre att offra fler barn? Ibland får man svälja sin stolthet för något större. Tycker de ska ge sig, de vinner inte ändå. Blir bara mer blodspill. Inget är viktigare än fred. Att Ukrainas ledare sitter och säger att det är västs och Natos fel att barn dör gör mig förbannad. Det är inte VI som attackerat dom och om han kräver att vi alla ska in i ett tredje världskrig där kanske runt 100 milj dör, så är han lika dum som Putin.

Du tror på klassisk pacifism av beprövad vansinnesmodell. Nej, Putin blir inte en from småbarnspappa med svensk värdegrund om han bara får som han vill nu. Så funkar nämligen inte despoter och seriemördare.

Dödstalen idag måste ställas mot vad Putin hittar på nästa gång, och nästa, och nästa. Det vimlade av idioter som du under andra världskriget. Dårarna fick till och med sin vilja igenom, "ge Hitler Sudetenland, Rhenlandet, Österrike etc så blir han nog snäll sen" trodde man. Resultatet tiotals miljoner döda.
Citera
2022-03-08, 13:28
  #66921
Medlem
Kinas president Xi Jinping kräver "maximal återhållsamhet" i Ukraina, rapporterar Reuters.

Han säger också att "det smärtar Kina att se hur krigets lågor åter tar fyr i Europa".

Kina har än så länge varit återhållsamma när det kommer till att kommentera kriget i Ukraina. Uttalandet på tisdagen är det hittills tydligaste som landet gjort sedan kriget bröt ut.

Xi Jinping, som under dagen haft ett virtuellt med Frankrikes president Emmanuel Macron och Tysklands förbundskansler Olaf Scholz, säger också att de tre länderna gemensamt bör stödja fredssamtal mellan Ryssland och Ukraina.
Nu ser vi snart början på slutet i katastrofen
Citera
2022-03-08, 13:29
  #66922
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Lite döda spinkisar och sprängda fordon utanför Mariupol.

https://twitter.com/spriter99880/status/1501170857003134979?t=6MLmgdXdr32P1qUic39NCw&s=19
Azov ser ut att vara rejält decimerade i Mariupol. Jag har sett uppgifter idag om att DPR och Ryssland redan är inne i själva staden, både på östra och västra sidan. En tidsfråga innan staden tillhör Donetsk folkrepublik.
Citera
2022-03-08, 13:29
  #66923
Medlem
Tror faktiskt att Kina börjar tröttna på den ryska ledningen. Man hade utlovat en speciell fredsbevarande operation och fick något helt annat.

Detta har helt urartat.

Man hade ingen rätt att invadera.
Citera
2022-03-08, 13:29
  #66924
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det är bara ett sätt för att känna igen de trupper som är i, eller skall till, Ukraina från den ryska sidan. De som kommer via Vitryssland har en annan symbol som jag inte minns. Det är ingen sådan konstig konspiration bakom.

Jo jag vet att det har olika symboler men tex bokstaven Z finns ju inte med i det ryska alfabetet
och det var dessa trupper som rullade in donetsk regionen så det är inte konstigt om det finns nån symbolik bakom valet av just Z.

https://www.theweek.co.uk/news/world-news/956000/the-meaning-behind-the-z-russian-military-symbol
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in