Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Det stämmer, och det finns ju inget i dessa krav som säger "av-nazifiering" (antar byte av ledarskap) i Ukraina. Bara det fås ses som ett steg baköver för Putin.., iallafall utav det som framkommer nu.
Det minsta Putin kommer att nöja sig med, är krim-halvön i någon form. Men jag tror inte han har kommit så långt i sin tankeprocess än.., iallafall utåt.
En 100 års "lease" är ingen dum ide..
Det ingår ju naturligtvis i begreppet demilitarisering. Dvs att krossa Azovbataljonen och liknade extrema nationallisters grupper och avväpna dom (från bla Maggans leksaker). Många av dom kommer ju att fly till EU och dom är lätta att känna igen för dom har tatuerade symboler överallt, tufft då, korkat nu. En del har till och svastikan tatuerad så det blir ju problem för dom i Europa där det är förbjudet. Lär mer om den saken innan ni yrar om rysstroll och annat.
Är det inte ett steg framåt? Då dom stod vid gränser ville dom bara ha säkerhetsgarantier angående NATO och nu kräver dom även erkännade av utbrytarstaterna och Krim förutom demilitarisering och neutralitet (Minskavtalet hade dom ju redan). Men visst, i världens ögon måste ju Ryssland se ut som en förlorare, men det är ju för oss i väst.
Nu tror inte jag att Zelensky går med på detta för då blir han dödad av dessa extrema nationalister och dom kommer också att döda folk som vill ha fred på dessa villkor. Men man kan ju hoppas för det vanliga folket i Ukraina att det snart blir lungt. Vad folk inte verkar begripa är att det här är en existentiell fråga för ryssarna att få bort NATO-hotet och de värsta rysshatarna i Ukraina och det är därför dom tar sanktionerna och även påminner om deras kärnvapen. Det verkar inte dekandenta EU-medborgare fatta som aldrig levt i fattigdom och ändå klarat det. Visste ni ens var Ukraina låg för en månad sedan?
Geopolitik, men det hade varit enklare om NATO skakat hand med Ryssland istället så hade vi inte haft detta krig och all död. Ska man se något positivt så rensar ryssarna här upp och det blir enklare för Ukraina att ansluta till EU utan dessa människor med storhetsvansinne.