Citat:
Ursprungligen postat av
punishersweden
Poänglöst att diskutera andra ställen. Donetsk och Luhansk är numer under ryskt inflytande. Så kommer det även att vara i södra delen krin Mariupol. Samt krim. Resultatet av det här kriget blir att Ukraina delas upp i mindre delar. Jag har ju tidigare föreslagit att Polen ska få tillbaka sin förlorade mark.
Putin kanske har tagit Donetsk och Luhandsk först för att det fanns mycket nazister just där?
Putin säger ju att han vill rensa bort alla nazister i Ukraina. Det är ju judar som styr Ukraina och nazisterna vill såklart byta regering. Putin har förbjudit nazism i Ryssland så han kanske pratar sanning just i den delen.
Sedan när han rensat ut dom lämnar han Ukraina igen. Eller så tar han över Ukraina just för att skydda judarna. Då är han givetvis egentligen kompis med Zelensky. Allt är möjligt.
Men detta var bara en idé.
Han kanske bara hittat på det där med att krossa nazisterna.