2022-03-06, 15:06
  #60961
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Men det blir ju bara tit for tat, om Ryssland säger att de inte omfattas av Genèvekonventionen så kan Ukraina bestämma att tjetjener och Wagner-nazister inte heller gör det. Tills sist kommer alla bara skjuta sina fångar.
De som inte har POW-status kan man skjuta rakt av. Ryssarna var dock ganska återhållsamma på den punkten under WW2. Man ville helt enkelt utnyttja dom överlevande som slavarbetare i kolgruvorna i Sibirien.
Citera
2022-03-06, 15:06
  #60962
Medlem
Människor som byggt upp sina liv med bostäder jobb mm och så kommer det än jäkel och raserar allt.. Varför
Citera
2022-03-06, 15:07
  #60963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shoottheelks
Han ljuger inte om något

Du menar alltså att Putin Ljuger? Antingen ljuger Putin eller så ljuger McGregor. Dessutom är snubben är en ökänd antisemit.
Citera
2022-03-06, 15:07
  #60964
Medlem
ankademikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Att pissa på ett altare är blasfemi.
Detta är något helt annat.

Så är det.
Citera
2022-03-06, 15:08
  #60965
Medlem
allegragellers avatar
Andra försöket att evakuera Mariupol misslyckas:

The Red Cross said the evacuation of residents from besieged Mariupol was halted for a second day as fighting continued, while Mariupol city council said the evacuation was not possible due to Russian shelling
.

“It is extremely dangerous to take people out under such conditions,” the city council said in an online statement.

In a statement, the Red Cross said:

Amid devastating scenes of human suffering in Mariupol, a second attempt today to start evacuating an estimated 200,000 people out of the city came to a halt. The failed attempts yesterday and today underscore the absence of a detailed and functioning agreement between the parties to the conflict.

Today, our teams began opening up the evacuation route from Mariupol before hostilities resumed. Our teams remain in Mariupol and are ready to help facilitate further attempts if the parties reach a detailed agreement, which is for the parties alone to implement and respect.

The Guardian
Citera
2022-03-06, 15:08
  #60966
Medlem
MikeHanlons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Allt flera av de stora oligarkerna har redan öppet börjat säga att kriget måste upphöra.
Så ja det är nog inte allt för långt kvar tills man börjar inse att kriget måste få ett slut.

Kriget lär komma att ses som ett misslyckande och med tanke på att de även har dragit åt censur och fängslar demonstranter så är det inte hållbart längre för Putin att sitta kvar vid makten.

Frågan är bara om han avgår eller inte blir omvald.

Valen har manipulerats sedan minst 2011-2012 så det sista du skrev saknar betydelse. Han kommer sitta tills han dör, när det blir är frågan.
Citera
2022-03-06, 15:08
  #60967
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 53....so what
Allt dom vill är att NATO/Väst och Ukraina skall återvända till förhandlingsbordet.
Men det har ju aldrig funnits något förhandlingsbord? Ryssland skickade en absurd lista med krav till Natoländerna och anföll sedan sitt grannland Ukraina. Nu dödar man kvinnor och barn och respekterar inte ens eld-upphör för att man ska kunna evakuera civila. Det är uppenbart för alla att Ryssland inte är intresserade av att förhandla utan bara vill döda så många barn som möjligt.
Citera
2022-03-06, 15:08
  #60968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thalia2
"tusental; 2000, 5000 eller 10000" i "läckan"

Ukraina säger väl 11000. Ryssland har sagt 394 eller 398 i flera dagar.

2000 är väl inte så nära 11000?
Läckan säger att det troligtvis ligger närmast 10 000.
Citat:
But even at our command no one knows. But probably closer to 10,000 Russian soldiers killed. And we are not counting losses at DNR & LNR.
Citera
2022-03-06, 15:09
  #60969
Medlem
bottenpaflaskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Ja, högst troligt. Putin är sannolikt borta inom en månad. Snart står det klart för Kreml att landet är bankrutt, en valuta i paritet med Zimbabwes, hungersnöd, total isolering och ingen att exportera till förutom Kina. Då ryker Putin. Jag gissar på hjärtattack, död av covid eller slaganfall -- gubbarna i Kreml kommer säkert på något passande.

Efter det kan vi nog vänta oss en sjuhelvetes maktkamp i Ryssland. Putintrogna, armén, gamla kommunister, reformister. Att det slutar i ännu en diktatur av något slag kan vi dock vara alldeles säkra på -- det är ju Ryssland vi pratar om.

Ska jag gissa tar en militärjunta över efter Putin och styr Ryssland några år innan dom ordnar ett "demokratiskt" val. Som av en händelse så blir det militärjuntans favorit som blir ny ledare..
Citera
2022-03-06, 15:09
  #60970
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Den oro som kriget indirekt leder till i Ryssland, går inte att överblicka eller analysera. Det kommer att bli kaos.

Detta krig kan leda till att Putin blir lynchad. Konstigare saker har hänt. Men det löser ju ingenting.

Ryssland är totalt oförmöget att producera en sund ledare som förstår ekonomi och välstånd.

Efter Putin kommer en ny idiot.


Rysslands framtid är mörk.

Och kriget är redan en katastrof.
Ja, det kommer aldrig att komma en vettig ledare till Ryssland. Det enda sättet är fullskalig invasion, avsätta idioterna i Kreml och installera en marionett regering som styrs av västerländsk militär. Ryssland är hopplöst eftersom det bor ryssar där.
Citera
2022-03-06, 15:11
  #60971
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Ja, högst troligt. Putin är sannolikt borta inom en månad. Snart står det klart för Kreml att landet är bankrutt, en valuta i paritet med Zimbabwes, hungersnöd, total isolering och ingen att exportera till förutom Kina. Då ryker Putin. Jag gissar på hjärtattack, död av covid eller slaganfall -- gubbarna i Kreml kommer säkert på något passande.

Efter det kan vi nog vänta oss en sjuhelvetes maktkamp i Ryssland. Putintrogna, armén, gamla kommunister, reformister. Att det slutar i ännu en diktatur av något slag kan vi dock vara alldeles säkra på -- det är ju Ryssland vi pratar om.


Visst, 30-års ekonomisk/kulturell tillväxt som bortblåst.
Citera
2022-03-06, 15:12
  #60972
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Ja, högst troligt. Putin är sannolikt borta inom en månad.
Det finns ingen ryggrad hos ryssar alls. Dom kommer inte att våga gå emot honom. Han har varit vid makten i 22år, ingen har lyckats få bort honom.

Det enda sättet är full mobilisering och fullskalig invasion av Ryssland. Endast när ryska armén är fullständigt jämnad med marken kommer man åt svinet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in