2022-03-06, 11:44
  #60373
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Jag har inte tillgång till rysk media då jag inte kan ryska.

Och det finns ingen oberoende information i det här.

Du dock är en prakt-idiot som ser Bidens strategi som något framgångsrikt trots att t.o.m. Kissinger varnade för detta 2015.

Det största misstaget du gör är att kalla kritik för detta för Putinpropaganda. Det gör att jag är säker på att du inte fattar något och helt svalt NATO-narrativet från Washington.

Redan 1997 skrevs ett öppet brev till Clinton som varnade för NATO:s utveckling och att vi skulle hamna där vi gör på randen till WWIII. Flera av de som skrev under kom från Reagan-administrationen.

Kan vi undvika WWIII - vilket jag hoppas och tror - så kommer dett att slå hårt på Europa och Sverige på nivåer vi inte kan föreställa oss.

Det för en konflikt som hade kunnat lösas av femteklassare:

Russia's Ukraine invasion may have been preventable
The U.S. refused to reconsider Ukraine's NATO status as Putin threatened war. Experts say that was a huge mistake.

https://www.msnbc.com/opinion/msnbc-opinion/russia-s-ukraine-invasion-may-have-been-preventable-n1290831?cid=sm_npd_ms_tw_ma
On June 26, a group of 50 prominent foreign policy experts that included former senators, retired military officers, diplomats and academicians, sent an open letter to President Clinton outlining their opposition to NATO expansion. Stanley Resor, chairman of the Board of Directors of the Arms Control Association, spoke at the press conference announcing the letter, focusing on the arms control implications of expansion. Resor's remarks and the group's letter are printed below.
https://www.armscontrol.org/act/1997-06/arms-control-today/opposition-nato-expansion


Du verkar vara totalt störd eller bara korkad förutom din dåliga förmåga att läsa engelska.
Det har förekommit rätt mycket kommunikation och ställningstagande gällande hur man skall hantera Rysslands intressesvär, det ger jag dig.
Men att från det 100% gå på Putins propaganda gällande det som skett i Ukraina är rent naivt.
Att du förnekar Rysslands inblandning i annekteringen av Krim och Donetsk och lohandsk och påpekar att Ukrainska styrkor ligger bakom 14 000 döda i området visar på att du sprider propaganda.
Sen får man väl tycka vad man vill om storpolitik, men att ställa det mot människors och länders rätt att välja själv är djävulens spel.
Men lär dig bli lite källkritisk och skaffa dig läsförståelse inom de språk du länkar till.
__________________
Senast redigerad av SkogsSaab 2022-03-06 kl. 12:02.
Citera
2022-03-06, 11:44
  #60374
Medlem
Swan65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Förstår att sanningen svider.
Kul att du skriver våran fria press som är så hårt censurerad att Nordkorea framstår som ett helylleland

Jo i din foliehattsvärld långt nere i kaninhålet är det säkert så men när du nyktrat i och fyller 18 om några år så kommer du förhoppningsvis att inse hur urbota korkade funderingar du har idag.
Citera
2022-03-06, 11:44
  #60375
Medlem
Sagt det innan
Nu börjar Moldavien kalla på hjälp
Citera
2022-03-06, 11:45
  #60376
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JamesWebb
USA har gått ut med att de hjälper Ukraina med spaning och ger information om ryska trupprörelser i realtid
Ok.. I början av invasionen så var det drönare som cirkulerade på 17 000 meters höjd, nära kriimhalvön.
Men dom verkar slutat med det. Om dom inte kör utan transponder påslagen.
Citera
2022-03-06, 11:46
  #60377
Medlem
tarek90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av calmsolution
Hot mot vem? Putin eller det ryska folket?

Ryssland i sin helhet.
Citera
2022-03-06, 11:46
  #60378
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Nu några frågor till dig?

Vilka är det som har orsakat en energikris i Sverige och gjort landet enormt sårbart, särskilt inför nästa vinter om kriget fortfarande pågår och ingen rysk gas kommer till Tyskland.

Vilka är det som har lagt ned 95% av det militära försvaret och i stort sett hela det civila?

Vilka har istället för att spendera pengar på landets trygghet och försvar istället valt att spendera enorma summor på importera folk hit som anser att kalifat är det bästa styrelseskicket.

Ni är så dum så man finner inga ord helt enkelt.

Hoppas att tyskarna ställer sig samma frågor också. Och Danmark kan fixa sin egen ström dom idioterna.
Citera
2022-03-06, 11:46
  #60379
Medlem
ElonRuskpricks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Skulle man få bort Putin från posten - om väst skulle lyckas med det - så kommer det inte vara för att han gått in i Ukraina. Det kommer att vara för att han är för vek mot väst och NATO.

Definiera ”man” ?

Vem skulle plocka Putin för att han är för vek?

Pågår det en palatskupp som du är en del utav?
Citera
2022-03-06, 11:47
  #60380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Funderade ett tag, finns det något exempel i historien där ett så stort land som Ukraina har angripits och där angriparen gått segrande ur det hela (på lång sikt)?

Fransmännens (1812) och Tyskarnas (1941) av Ryssland slogs ju tillbaka. Det känns som ett omöjligt uppdrag att ta ett så stort land som Ukraina, drygt 600-tusen kvadratkilometer.

Det blir för långa försörjningslinjer, och för stor befolkning att kontrollera. Tankar kring detta?

En helt korrekt iakttagelse. Dessutom har anfallet varit brutalt och lär ha rivit upp en avsky mot ryssar som gissningsvis tar några generationer att komma till rätta med. Och ju längre attackerna pågår desto djupare blir hatet. Det skulle krävas Sovjet 2.0 för att hålla dessa 44 miljoner invånare nedtryckta, och till skillnad från gamla Sovjet skulle ingen av ukrainarna känna att deras plåga att leva i ett helvete vägdes upp av moderlandskärlek. För Putinryssland är inte deras moderland. Ukraina är det. De skulle bara vänta på sin frihet och under tiden orsaka ryssar/ Ryssland all skada de kunde.

Ryssland lär redan nu i princip vara bankrutta, varifrån skulle de få pengar till den enorma apparat som krävdes att hålla hela Ukraina nedtryckt? Så länge de är kvar i Ukraina är sanktionerna kvar och den ekonomiska krisen djupnar. Undrar för övrigt om Putins generaler vågar berätta för honom exakt hur stora förluster de gjort i Ukraina?
Citera
2022-03-06, 11:47
  #60381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Precis. Putin hade fått lite respekt om han hade stått upp för sina sanna motiv.
Att spela offer och gråta krokodiltårar samtigt som han skövlar ett annat land är bara så patetiskt.
Precis som alla hans furtsteslickare här inne.
Hade han avslöjat för sin styrka vad de egentliga målen var så hade han inte fått in dom i Ukraina. Han fick dra en lögn för att dom skulle tro att dom skulle dit i fredsbevarande syfte. Det är så man får moralen att kunna kriga, särskilt mot sina egna. Hela putin är en enda stor lögn
Citera
2022-03-06, 11:47
  #60382
Medlem
Massmedias avatar
Vad tror vi om den ryska ekonomin, öppnar Moskva-börsen imorgon, eller håller den fortsatt stängt?

Den allra tuffaste åtgärden har inte genomförts ännu: Bortkopplingen av Rysslands sju största banker från SWIFT sker inte förrän 12:e mars (nästa lördag). Det tar tid att genomföra denna åtgärd. De som utesluts är VTB Bank, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank och VEB.

Bankerna Sberbank och Gazpromban är dock undantagna.
Citera
2022-03-06, 11:48
  #60383
Medlem
ElonRuskpricks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrArtur
Omringad av Nato är precis vad han blir om Ukraina blir en del av Ryssland. Inte för att Nato är ett hot mot Ryssland dock.

Du har nog aldrig tittat på en karta över Ryssland och vilka nationer som gränsar mot Ryssland, det är en minoritet som är med i NATO.

Omringad 🤦‍♂️
Citera
2022-03-06, 11:48
  #60384
Medlem
shoottheelkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Historien om en prickskytt med erfarenhet från Irak o Afghanistan som åker till Ukraina för att hjälpa till. Just nu anmäler sig tusentals ex-soldater från USA o Kanada.
Även andra länder så anmäler sig ex-soldater.

Det hör är ett krig mot den onde Putin som kommer locka väldigt många att ställa upp.

Översatt med Google från franska.

"Den före detta prickskytten från Royal 22 e Régiment med smeknamnet Wali är på väg att värva sig som en frivillig kämpe för att bekämpa ryssarna.

"Han sa till mig att de behövde en prickskytt. Det är som en brandman som hör larmet ringa. Jag var tvungen att åka dit.

Wali"

https://www.lapresse.ca/actualites/2022-03-02/wali-repond-a-l-appel-de-zelensky.php

Sett dokumentärer med veteraner? Många som vill ha adrenalin ruschen.
Krig är enda chansen att lagligt mörda andra människor.
Seriel killer heaven.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in