Citat:
Ursprungligen postat av
woefulnissan
Det har gått en dryg vecka och ryssarna har mer eller mindre redan vunnit. Och folk säger att det går dåligt för ryssarna, hur?
Ja. På samma sätt som Sovjetunionen vann i Afghanistan.
Nej. Ryssland har inte vunnit. De har intagit några småstäder i söder och kontrollerar några vägar, men de stora städerna är fortfarande under ukrainsk kontroll.
Tänk på att väst pumpar in stora mängder med avancerade vapen till Ukraina varje dag. Pansarbrytande robotar, luftvärnsrobotar mm. Och lär upp alltfler soldater att använda dem. Och Ukrainas armé växer för varje dag som går. Manskapet blir större och större för var dag som går.
Allt detta kryddat med ex-militärer från SAS och andra elitstyrkor av toppklass (ex-soldater).
Det är svårt att sia om hur allt detta kommer att sluta, men det är långt ifrån klart. Kanske blir det en förhandlingslösning. Eller så blir det ett mångårigt gerillabaserat krig - med enorma förluster för ryssarna. Eller så tar Putin till kärnvapen, av ren desperation.