2022-03-05, 13:01
  #56893
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlXVII
De är inte alls omringade. Ukraina har precis gått ut motoffensiv norr om Kiev och i Kharkov. Målet är att trycka de ryska trupperna tillbaka till statsgränsen.
Om det du säger stämmer borde ju Ukraina kunna ordna säkra korridorer ut. Nu finns det inga sådana utan de här länderna förhandlar med Ryssland.
Citera
2022-03-05, 13:01
  #56894
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Att vara glad anses nog av Putin som en svaghet, har aldrig sett en bild med glad/skrattande Putin.
Typiskt för en narcissist.
Ryssar har generellt inget stort sinne för humor. Där finns en slags kulturell hårdhet att leva upp till..
I själva verket är dom nog ganska deprimerade och har nära till gråt.
__________________
Senast redigerad av MENTgu 2022-03-05 kl. 13:03.
Citera
2022-03-05, 13:01
  #56895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KarlXVII
De är inte alls omringade. Ukraina har precis gått ut motoffensiv norr om Kiev och i Kharkov. Målet är att trycka de ryska trupperna tillbaka till statsgränsen.
Låter som fantasidrömmar taget direkt ur arslet.

Det var Kyiv independent eller NEXTA.TV som sa det förstår jag. Dom som länkar klipp till datorspel och säger att det är på riktigt.
Citera
2022-03-05, 13:01
  #56896
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StigEngstrom
Nog finns det klipp där Putin ler och skrattar men det handlar för det mesta om när han ska dumförklara någon.

Eller klämmer en kattunge bakom en dörr.
Citera
2022-03-05, 13:02
  #56897
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Jag ser fram emot att knäppa ryssar på svensk mark.

Det där får du ta med ryssarna istället för med mig.

Jag skiter fullständigt i vilket så länge Mellansverige blir till en radioaktiv askhög.
Citera
2022-03-05, 13:02
  #56898
Medlem
Putin allt mer ensammen.
Ryktas att Mikhail Poluboyarinov (Aeroflots boss) har flytt landet.
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
De har väl järnväg?
Ja, det är förövrigt enda sättet att transportera dem. Men det är 930 mil från Vladivostock till Moskva. Håller man en genomsnittshastighet på 80 km/h tar det 5 dygn. Men på grund av annan trafik och bitvis nedsatt hastighet pga eftersatt underhåll tar det längre tid, vanligen 7 dagar. De frakttåg som vanligen använder banan är schemalagda att ta 7 dagar och 5 timmar. Att köra dem hade tagit veckor och slitit ut Sibiriens mycket klena vägnät.
__________________
Senast redigerad av pontec 2022-03-05 kl. 13:05.
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56900
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Ukrainska styrkor, som är omringade i Kharkov, håller internationella studenter som gisslan:

https://t.me/denazi_UA/1613

Källa till detta är den ryska staten: "Russian Defense Ministry"

Innan motsatsen bevisats så kan man betrakta även detta som lögn och desinformation.
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56901
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zwensson
Finns många orsaker att ta tillbaks Ukraina.

Ryssarna kommer få rejält med mat. Ukraina producerar enorma mängder spannmål.
Ryssland slipper betala transit-avgifter för gas.
De får billigare ström via Ukrainsk kärnkraft ...gissningsvis.
Ukrainska skatteintäkter kan styras till ryska projekt.
Kontroll över hela norra delen av Svarta Havet.
Vatten kan åter ledas ned i kanalen till Krim-halvön.

Allt det där kan man få på fredlig väg.

Man måste inte tänka som länder gjorde före den industriella revolutionen.
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56902
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Dom har skickat efter sina stående trupper från Stillahavskusten och Vladivostok. Det kommer att ta över en vecka för dessa att nå fram. Ukraina mobiliserar nu 8000-10000 soldater ur reserven varje dag. Putin kommer inte att vinna utan att mobilisera hela reserven.

I början sa de att Ryssland hade samlat 75 % (190 000 man) av sina offensiva trupper för invasionen i Ukraina. Nu är nästan alla dessa inne i Ukraina. Är det dessa 25 % de skickar till Ukraina nu eller är det andra typer av trupper?
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Riktigt fegt att utnyttja civila. Jag kan inte för fem öre förstå varför Sverige ställer sig bakom Ukraina. Sanningen kommer komma ut till massorna för eller senare.

Det är typiskt mänskligt tänk att det måste finnas en god sida och en ond sida, faktum är att det inte finns någon god sida i detta krig. Det bästa är att inte stötta någon av parterna, samma med Israel och Palestina-konflikten.
Citera
2022-03-05, 13:03
  #56904
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av MENTgu
Ryssar har generellt inget stort sinne för humor. Där finns en slags kulturell hårdhet att leva upp till..
Ryssar har en fantastiskt humor. Dock anses det att man framstår som korkad om man ler/skrattar i onödan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in