Citat:
Ursprungligen postat av
Vintergrisen
Ja, kanske är det där vi skiljer oss åt. Jag ser nämligen världen som ganska komplex, snarare än enkel.
När det sedan gäller pratet om "avnazifiering" som framhölls från rysk sida i invasionens början så var det förstås ett svepskäl och att nazister skulle "styra Ukraina" en ren överdrift. Du som påstår dig ha koll på Ukraina borde dock veta att landet haft en hel del "tveksamma" politiska och militära grupperingar verksamma så att ryssarna kunde använda det som svepskäl har sina förklaringar.
Sedan är det heller inte så att vissa svepskäl och överdrifter exkluderar andra motiv än att Putin är galen.
Ja, det stämmer. Ukraina är rätt korrupt - det är ingen hemlighet. Men det är på inget vis ett skäl för invasion.
Ryssland har betydligt värre grupperingar i sitt land och som stöds direkt av Putin och Moskva. T.ex. Tjetjenien, som styrs av Kadyrov som är en extrem islamist som är nästintill lika brutal som IS när det kommer till hur han styr republiken.
Kadyrov är bra kompis med Putin och Moskva. Skulle detta då vara ett godtagbart skäl till att invadera Ryssland och skylla på att man måste "avislamisera" Ryssland? Givetvis inte så länge de inte attackerar andra länder.