2022-03-02, 00:20
  #43393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjollahopp85
Han är väl paranoid?
Han känner väl att hela väst är emot honom och Ryssland?
Ja gubben är mycket sjuk. NATO äventyrar hans krigsplaner och visioner om att återupprätta ryska imperiet.
Citera
2022-03-02, 00:20
  #43394
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Tänk till lite här nu.

Vad vinner väst på att sprida en massa lögner. Vi lär ju snart bli varse om det är sant eller inte. Finns det ingen sanning i det så underminerar de bara sitt egna förtroende. Är det smart i upplysta och demokratiska länder?

Spelar det någon roll i efter?

Tänk Iraks kemvapen och Saddams enormt sinnrika jättebunker.
Tänk Syrien, förtryckaren Bassad och Syriens underjordiska laboratoriekomplex där det utfördes experiment på människor.

Libyen, Muammar al-Gaddafi ett ondskans genius, ett Mecka åt världsterrorismen, träningsläger, komplex och finansiering, smutsig kärnvapenladdning i resväska som skulle placeras i New York bla bla, bla.
Citera
2022-03-02, 00:20
  #43395
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaerakel
Det här är vad som händer när befolkningen försöker sätta emot en av världens främsta stridsmakter. Sorgligt att se så mycket romantisering vad gäller civila med vapen. De skickas bokstavligen talat in i köttkvarnen.

Klipp på misslyckat bakhåll av civilklädda. Obs gore. Riktigt vidrigt, men vad som väntar ifall rysarna trappar upp.

https://youtu.be/mD3gIx6H_bA

Herrejävlar alltså, att den här typen av klipp överhuvudtaget ligger uppe på Youtube. Det säger en hel del om hur mycket sjuk och blodig skit som måste strömma upp på sociala medier nu när techjättarnas censurfunktioner inte längre hinner med.

Sedan kan jag inte förstå hur någon kan se detta som en anledning för utsatta människor att ge upp. Det är som om kvinnor skulle sluta köpa försvarsspray för att de sett bilder på sönderslagna våldtäktsoffer som försökt försvara sig från sin angripare. Det är exakt sån här skit som förklarar varför människan i alla tider ansett att man har en naturlig rätt till självförsvar.
Citera
2022-03-02, 00:21
  #43396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Kherson har fallit

https://twitter.com/200_zoka/status/1498788887585607688?t=gexnyh6SM6a1TihrBsncTw&s=19

Bombningar i Odesa

https://twitter.com/Artemsolfastov1/status/1498733376131543057?t=iPHTad4QhtO2NchME27rKw&s=19


Att säga att Kherson har fallit pga lite lastbilar i centrum, jag tror inte ens man kan säga så i det här kriget, för mig hade Kherson fallit om det var en jublande folkmassa med ryska flaggor runt lastbilarna, fan till och med Hitler hade ett mer positivt mottagande i Frankrike än detta, det är möjligt att militären dragit sig tillbaka tillfälligt, men vad ska soldaterna göra där? bosätta sig i lägenheter? ta över kommunstyret?

Det är det jag inte fattar med detta kriget planen om vad trupperna ska göra är extremt luddigt, och även om de nu tar över hela landet vilka ska styra? risken för civil olydnad kommer vara hög, enda anledningen att Putin klarade vinna andra Tjetjenien kriget är ju faktiskt Kadyrov som lyckades vara godkänd både av Putin och större delen av folket, vem ska dem hitta i Ukraina som ska fylla den rollen eller ska det komma som på gamla goda sovjettiden politiker från Ryssland och ta över?
Citera
2022-03-02, 00:21
  #43397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Ja, dom får sätta in kavalleriet
Eller några Leopards och Pioruns
Citera
2022-03-02, 00:22
  #43398
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlabamaHotcakes
Klart det är relevant. Nu har vi svart på vitt att vi inte kan förlita oss på energileveranser från Ryssland. Eller något alls för den delen. Det om något borde få hela Europa att tänka om. Det kan tyckas naivt med facit i hand att det slutade såhär men ärligt talat så trodde inte många att Putin skulle gå så här långt.
Tala för dig själv. I've known this would happen for many many years.
Citera
2022-03-02, 00:23
  #43399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjollahopp85
Det här man visste skulle ske, Ukraina faller stad för stad.
Ukraina kan inte stå emot om inte NATO backar upp på riktigt, och det är omöjligt för dom att göra för då blir det tredje världskriget.

Nämnde detta att Ukraina kommer få det svårt häromdagen då blev man kallas rysstroll, en del går på ALLT från västmedia. Alla hjälteartiklar, bilder och filmer som visar Ukrainska hjältedåd. I slutändan segrar den som har störst och bäst militär, det är TYVÄRR Ryssland.

Vi får nog lära oss leva med att åtminstone halva Ukraina är ockuperat av Ryssland en lång framtid, några år fram går de troligtvis efter hela kakan och Moldavien åker med på köpet.

De slutade hantera dem med silkesvantarna när civila hade lämnat i flykt och övergick till att bomba sönder skiten. Nu är det bara att rulla in och "de-nazifiera". "De-nazifiera" är för övrigt egentligen en tvärtom-term som betyder de-judefiera i praktiken. De tar de östra delarna och ger dem autonomitet, den västra delen kan de inte hålla, men de kommer tvinga dem till ett tufft fredsavtal.
Citera
2022-03-02, 00:23
  #43400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Eller några Leopards och Pioruns

Polen klarade knappt att hålla gränsen mot obeväpnade irakiska kurder.
Citera
2022-03-02, 00:23
  #43401
Medlem
Kan den sex mil långa kolonnen vara en bluff? Alltså att det sitter en person i varje fordon? Visserligen blir det några tusen personer men om det är Kalle Banan som som kör lastbilen borde det inte vara någon fara.
Citera
2022-03-02, 00:23
  #43402
Medlem
mjoelk-kannas avatar
Har vi sett något mer av spionchefen? Han som vågade ifrågasätta pruttin lite subtilt i tv.

Var tror ni Mediev m.fl hänger?
Citera
2022-03-02, 00:24
  #43403
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Hoppas det stämmer, men vart hittar du den info?

Ryktet har cirkulerat tidigare ikväll på telegram. Nu går även Kiev independent ut med uppgifterna.

⚡️Ukraine’s Air Force, along with units of the army and territorial defense, destroyed a large Russian military convoy near the city of Bashtanka in Ukraine’s southern Mykolaiv region.

Military bloggers reported that the convoy contained up to 800 vehicles.
Citera
2022-03-02, 00:24
  #43404
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Kherson har fallit

https://twitter.com/200_zoka/status/1498788887585607688?t=gexnyh6SM6a1TihrBsncTw&s=19

Bombningar i Odesa

https://twitter.com/Artemsolfastov1/status/1498733376131543057?t=iPHTad4QhtO2NchME27rKw&s=19

Ryssland kommer försöka ta hela kustlinjen inklusive Odessa samt Kharkiv. Lägg därtill de två redan av Ryssland erkända nya republikerna. Googla karta över Novorossiya så ser ni på ett ungefär vad jag tror Rysslands mål är.

Där kommer den nya gränsen dras. Därefter kommer kriget avslutas. Det som kommer börja därefter kommer vara mycket värre. Kallt Krig del 2.

En sak som oroar mig är följande. Under det första kalla kriget fanns det makthavare på båda sidorna som upplevt WW2. Detta ville man på inget sätt återuppleva. Detta gjorde att när kriser uppstod så hade man lätt för kompromisser och eftergifter. Dagens generation av makthavare har inte den krigserfarenheten och inser inte riktigt krigets fasor. Detta gör att det finns folk på båda sidor som inte kommer uppvisa återhållsamhet när det hettar till vilket ökar risken för kärnvapenkrig markant.

Den ökade polarisering är synlig överallt i dagens värld. Antingen är du med mig eller emot mig, så även på detta diskussionsforum, tyvärr.

Hur kommer det sig att Putin inte placerade kärnvapen i Venezuela för att få USA överge planerna på ett ukrainskt Nato-medlemskap? Så som de gjorde under Kuba-krisen. En tanke jag hade bara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in