Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Jag är lite osäker på vad det önskade resultatet är. Men om jag fick gissa helt fritt så skulle jag tro att det önskade resultatet är att Putler tar med sig sina kackerlackor ut ur Ukraina och slutar att mörda kvinnor och barn.
Jag skulle säga att situationen är mycket värre än så. Putin är en mycket korrumperad person som stulit enorma belopp ur den ryska ekonomin som han placerat i New York, London och Paris via oligarker. Tro inte att dessa försök att utestänga ryssar från Vasaloppet och olika idrottsevenemang träffar målet, dvs påverkar Putin i sin galenskap. Det går ju inte heller, att som vissa tror, lägga ansvaret på det ryska folket att de ska ta hand om Putin.
De du kallar kackerlackor är ju bara soldater som garanterat har mycket begränsad information. Det ligger ju i en diktators agerande att beskriva omständigheterna annorlunda än de verkligen är.
Väst skulle givetvis ha agerat för länge sedan med olika åtgärder. Det skulle ha börjat 2008 i striderna om Krim och successivt trappats upp. Nu har i stället väst möjliggjort för Putin att bedriva diktatorskap och förse sig på sitt lands bekostnad. Västerländska placerare har villigt öppnat för att Putins oligarker ska kunna använda de finansiella marknaderna på ett mycket smaklöst sätt.
De här uteslutningarna som görs är mer krusningar på ytan och handlar mest om att nutidens människor vill straffa och förbjuda sådant som avviker. Problemet är långt mycket djupare. Jag kan inte se att Putin väljer att lägga ner vapnen och drar sig tillbaka och att allt med ens ska återgå till det tidigare. Det tidigare är inte ett läge som världen behöver, men som har fått byggas med västs goda minne.