Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-02-28, 01:09
  #31933
Medlem
Steff83s avatar
Men främsta lösningen på detta tror jag ryska folket kan ha. Det verkar som att dom har fått nog med galenskaperna. Missnöjet är såklart ännu större än vad det ser ut. Dom behöver stöttning dom med. Ett friskt Ryssland är vi faktiskt mest betjäna av här i vårt närområde och av största för hela Europa.
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31934
Medlem
Har kriget lugnat ned sig? Konvojen utanför Kiev, har alla gått och lagt sig i väntan på ett meningslöst möte mellan båda sidors representanter imorgon?

Känns som det varit tyst sen det rapporterades om den 6km långa konvojen med stridsvagnar.
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31935
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren
Uttalande:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_1441
Citat:
Second, in another unprecedented step, we will ban in the EU the Kremlin's media machine.
Fast man kan fortfarande nå dem via TOR.
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31936
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Nej, felet är att folk med ditt synsätt kräver blind lojalitet.
Vart har du fått det ifrån? Idén med den nationalism jag och mång andra förespråkar är att alla nationer får göra sina val baserade på vad som är bäst för landets invånare så länge det inte skadar andra länder. Att invadera andra länder är därför inget jag förespråkar i något läge.

Man kan som land vara netural till andra länder, man måste inte blanda sig i allting. Alltså inget behov av någon blind lojalitet. Som land måste man inte ha en åsikt i Israel/Palestina, delta i anfallskrig, uttala sig indirket i amerikanska presidentval eller skicka bistånd till "rätt sida". Schweiz fram till 90-talet är ett perfekt exempel på hur ett land borde fungera.
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31937
Medlem
sneakydudes avatar
Det var väl fan. Såg nu att de förstört Antonov Mriya…
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31938
Medlem
StuGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseD
Araber.
De starka USA/Väst för att det pillats så i deras hemländer. De hatar dessutom Israel, som USA stödjer.

Så Ryssland "pillar" i Ukraina alltså.
Citera
2022-02-28, 01:09
  #31939
Medlem
Mayahems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chrille P
Många landsförrädare i den här tråden.

För om ni tycker att det Putin gör i Ukraina är bra, kommer ni stå och vifta med den ryska flaggan om han angriper Sverige va? Ni kan ju lika bra beger er till Moskva imorgon.

De har inget i Sverige att göra. De följer inte demokratiska värderingar och bör hänvisas till Arlanda flygplats redan imorgon bitti.
Citera
2022-02-28, 01:10
  #31940
Medlem
Ni som på något viss försöker försvara Putin här, ni har bokat er plats i helvetet. Vidrigt!
Citera
2022-02-28, 01:10
  #31941
Medlem
Lysturkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manissa
Balterna kommer plocka dem direkt om de ser en enda liten rysk segelbåt med soldater ge sig ut från Karelen.

Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Ha ha ja också får de möta Jas Gripen.

Går de på Sverige som är känt som ett föregångsland för mänskliga rättigheter så är världskriget ett faktum. Den dagen är det helt enkelt redan ett världskrig. Vi behöver inte gå med i Nato. Vi kommer ändå få all tänkbar hjälp.
Citera
2022-02-28, 01:10
  #31942
Medlem
Manissas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av carlydeveloper
Du vet inte vad du pratar om. Ryssland har väldigt får fasta ballistiska kärnvapen. De befinner sig på rörliga fordon,placerade där inget vet vart dom är. de har även en uppsjö av dom på ubåtar.

Hur vet du då att de finns, om ingen vet vart de är? Om ett träd faller i skogen och ingen hör att det faller, har trädet då fallit?
Citera
2022-02-28, 01:10
  #31943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Nej, felet är att folk med ditt synsätt kräver blind lojalitet. När Chirac vägrade delta i Irakäventyret drogs det igång en hetskampanj mot Chirac och Frankrike. Franska viner skulle bojkottas och french fries över en natt bytte namn till Freedom Fries .

Ett annat exempel är den vältalige George Dubya Bush som efter 9/11 fällde domen:

Problemet är att USA har mer frihet, statskick, öppenhet osv i sitt land än vad Ryssland har, därav så är det lättare för oss att identifiera oss med USA.

Vårt andra språk är engelska.

Ryssen har alltid varit vårt största hot under kalla kriget.

Kanske svårt för dig att förstå?
Citera
2022-02-28, 01:10
  #31944
Medlem
Jag skrev tidigare om att Putin kommer att ge order om att attackera Sverige tror inte på invasion men raketanfall han har blivit galen och är trängt.. Vi måste vara beredda om kriget i Ukraina sprider sig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in