Tänk om det förhåller sig på det här viset att Putin i detta första skede skickar in de i militären han vill bli av med och med det äldsta militära material som egentligen borde skrotas.
Ovanstående skulle ju kunna förklara lite av det vi får rapporterat, rysk militär som knappt vet var de är eller vart de ska och material som verkar vara i dåligt skick.
För att sedan dundra in med det tunga artilleriet och sopa rent så mycket som möjligt när de vet vilka sanktioner det blir.
– Vi vill stödja civilsamhället i Ryssland, och det är ett stöd som kan uppgå till 80 miljoner kronor årligen. Vår bedömning är att fortsätta betala ut bistånd till civilsamhället, och det ska gå till mänskliga rättigheter, demokratisamhället och fria oberoende medier. Vi ger inga pengar till den ryska staten, det vore att spela Putin i händerna, säger Ernkrans.
Ukrainas ockupationsregering vill inte ens ha fredssamtal som Ryssland är redo att genomföra för att få en fredlig lösning och för att Ukrainska extremister inte ska hinna ta fler civilas liv. Detta är Russofobi multiplicerat med feghet. Och de försöker föra åsikter från sådana människor till oss som en moralisk riktlinje i förhållande till räddningen av Donbass och Rysslands operation i Ukraina
Vem sa att de borde vara auktoriteter för oss? En russofob som är redo att enas mot Ryssland även med Bandera och nazister är avskum, inte auktoritet. Därför är Ukrainas regering illegitim och operationerna kommer fortsätta för att städa bort avskummet.
Det är helt naturligt att man inte vill förhandla på fiendeland. Förhandlingar måste ske på neutral mark, Belarus är inte neutral.
Ukrainas ockupationsregering vill inte ens ha fredssamtal som Ryssland är redo att genomföra för att få en fredlig lösning
Jag tror Ukrainarna betackar sig för Putlers "fredssamtal". I sin "fredliga" invasion av Ukraina mördar de ryska hundarna ukrainska kvinnor och barn. Om barnamord är ryssarnas sätt att ha fredssamtal så gör Zelenskyj helt rätt i att inte möta Putler.