Citat:
Ursprungligen postat av
Termos99
Hur Putins anfallskrig går vet nog inte ens han, krig är svåra att överskåda och förstå i realtid. Ingen har en korrekt bild. Hur detta slutar är det ingen som vet.
Men ja precis som igår är det ett angreppskrig av Putin mot en suverän stat, Ukraina har rätten på sin sida att göra motstånd till denna invasion. Ukrainare vill ha sin frihet och bestämma över sin framtid.
Ett klipp från CNN (google-översatt)
" Rysslands invasion har inte gått så fort som Moskva hade förväntat sig, säger västerländska underrättelsetjänstemän.
Storbritanniens försvarsministerium sa att Ryssland ännu inte har fått kontroll över det ukrainska luftrummet "avsevärt minskar det ryska flygvapnets effektivitet".
Ryssland har också ställts inför "akuta logistiska svårigheter och starkt ukrainskt motstånd", vilket saktar ned hastigheten på den ryska framryckningen, sade det brittiska ministeriet i en underrättelseuppdatering på lördag"