Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
Det är naturligtvis en komplex situation vi har hamnat i, men i detta läget anser jag att Ukraina måste agera för sitt folks bästa genom att visa flexibilitet och pragmatism.
De måste inse att de inte kan vinna kriget, därmed ligger nu det fulla ansvaret på den ukrainska regeringen att avsluta kriget genom att erkänna sig besegrade och kapitulera omedelbart.
Ju längre Ukraina drar ut på kriget desto fler oskyldiga civila kommer att dö.
Ansvaret för detta utdragna och fruktansvärda lidande ligger nu fullt ut på Ukraina och dess regering.
Det kan tyckas vara hårt, men så är det.
Min uppmaning till Zelenskyj är: ta ditt förnuft till fånga, kapitulera omedelbart och skona ditt folks lidande nu!
Det sista du skrev: Jag vänder på det. Min uppmaning till Putin är att han skonar sitt eget folks lidande.
Att han utsätter den ryska befolkningen för följderna av hans agerande får mig att misstänka att han och hans närmaste rådgivare inte är mentalt friska.
Tyvärr kommer varken Zelenskyj eller Putin att lyssna på oss.