Citat:
Ursprungligen postat av
passport
Å jösess! klart att dom inte gör! om dom gör det är det tidigare sagda flighter!
"Tidigare sagda flighter"? Vet du ens vad orden du använder betyder?
Vilka tidigare flighter har vi talat om? Varför skulle de synas? Nå, hur ska du ha det? Syns flyget eller gör det inte det? Vad tror du jag har tittat till då och då i timtal, samtidigt som jag korrelerar med uppgifter från t.ex. twitter? Jag har ju för fan gett dig en länk, där du enkelt kan kolla själv!
Tror du det finns en hemlig trollarmé som sänder ut falsk ADS-B-information, men då med äkta tracks, men flighter från dåtid? Och om jag säger att jag även kan lyssna till radiotrafik på typiskt 100-150 MHz och korrelera saker som råkar befinna sig inom hörhåll?
Du har hittills inte gett ett enda argument utöver "handikappad" och "å jösses", samtidigt som jag försett dig med en källa där du själv kan övertyga dig om vad jag säger. Du kan ju inte ens förklara varför du tror att de
inte skulle flyga med transponder? Tror du att varje militär flygrörelse är en hemlig CIA-operation som behöver döljas? Vem fan är det som är "handikappad" egentligen? Jag, som vet vad jag talar om och använt mig av verktyg som
https://globe.adsbexchange.com/ i åratal, samt har kunnat korrelera flighter med andra källor lika länge, eller du, som bara stövlar in och påstår något och använder "å jösses" som argument? Skärp dig.
https://globe.adsbexchange.com/ -> tryck "U". Du ser nu bara militärt flyg. Dubbelchecka med fr24, trippelchecka med pressreleaser, twitter, flygradio, eller vad du vill. Acceptera att du är fullständigt överbevisad. Ja, de kan givetvis flyga utan transponder och gör även så, om det finns anledning. Men inte per default.