Flashback bygger pepparkakshus!
2022-02-25, 17:55
  #14125
Medlem
Lysturkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NukeTheWhales
Helt klart ryssens modus operandi att bomba dagis.

Typiskt ryssjävlar, bombar dagis, skolor, sjukhus, civila. Kör runt i sina pansarvagnar och massakrerar civila, kör över hela bilar med folk i, dödar dom.
Japp, typiskt ryska soldater. Tänk att just ryska trupper alltid varit så skrämmande hänsynslösa. Barnvåldtäkterna haglar snart.
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14126
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Du har alltså instruktioner att spela extra dum när det inte finns något svar at ge.

Ryssarna har inte tillåtit journalister i de ockuperade områdena 2014-2022. Ingen bevakning. Ingen pressfrihet där eller i ditt övriga Ryssland. Varför har SVT:s Bert Sundström nekats inträde i fyra års tid?
Om han har frågat de ryska myndigheterna har han frågat fel personer. Jo, han är lite korkad. Jag vet!

Det är nu bara en knapp vecka efter Rysslands erkännande av regionerna. Hur menar du att Moskva skulle ha kunnat ge tillstånd eller inte till inresa?

Det här blir snurrigare och snurrigare.

Ni verkar inte veta hur världen fungerar helt enkelt.
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14127
Medlem
vackertsvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZugMaskin
Det pratas inte jättemycket om vad som sker i Chernobyl. Och varför det är så intressant?

Om det inte pratas om det är det väl inte intressant?
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
USA investerade 5 biljoner dollar på att "demokratisera" Ukraina och de fick även ett lån på 1 biljon dollar.
Jag tror inte de behöver din hundralapp, och du är nog lite försent ute också.

Om du vill hjälpa Ukrainare så tryck på den svenska regeringen att ta emot flyktingarna istället, så kan vi hjälpa dom här på plats.
Ukrainare är ett mycket mer hederligt folk än många av de grupper som strömmat in i Sverige det senaste decenniet.
En Polsk minister uttalande sig nyligen att de är arbetsföra, betalar skatt och sköter sig i princip exemplariskt i Polen.
Jag förstår att diktatorn i Kreml inte vill ha en välmående demokrati som granne, folk kunde ju tro att han är korrupt.
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14129
Medlem
Zelensky är redo för fredsavtal, Putin vill nog ha lite mer blod först så Ryssland kan begära mer vid förhandlingsbordet.
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14130
Avstängd
CalzoneItalias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZugMaskin
Det pratas inte jättemycket om vad som sker i Chernobyl. Och varför det är så intressant?

Det var tydligen någon bro där dom ville få kontroll över och kunna avancera mot Kiev .
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14131
Medlem
Varför skriver inte aftonhoran och sexpressen om att

RYSSLAND HOTAR SVERIGE OCH FINLAND!?

https://www.friatider.se/ukrainare-sover-i-tunnelbanan
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14132
Medlem
Varför tillåter admins allt trams?! Det fullständigt förstör tråden och all möjlighet till intressant diskussion. Användaren/trollet Lookalike har på två dagar spammat med närmare 200(!) inlägg om hur mycket han hatar Ryssar, Putins kukstorlek och annat trams. Även pontec, lucas49 och några andra är uppe i hundratals inlägg med liknande innehåll.

Skärpning admins!
Citera
2022-02-25, 17:56
  #14133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goosehunter
HAN tar ingenting. Han sitter fegt o gömmer sig medan oskyldiga offrar livet för hans agenda. Precis som Hitler. Jag förstår mycket väl vad han vill uppnå. Men endast en person med svår megalomani beter sig så.

Om Putin tog steget och gjorde Ryssland till en demokrati på riktigt. Slutade hota omvärlden och sökte politiska samarbeten med sin omvärld så som andra moderna demokratier så hade Ryssland blomstrat. Det finns INGENTING att vinna på att expandera Ryssland. Sovjetunionen var knappast en välmående och välfungerande stat. Fattigdom, svält, arbetslöshet.

Fast det är ju just därför. Wag the dog.

Det är klassiskt att starta krig för att slippa intern kritik. Särskilt för en person uppfostrad i Sovjet-kulturen. Den går aldrig ur. KGB-erfarenheten är oumbärlig för att förstå det mänskliga psyket.

Någon ekonom är han inte direkt. Ingen kunskap eller erfarenhet hur man utvecklar näringsliv och använder de fantastiska möjligheter både i råvaror och mänskliga resurser som Ryssland ändå har.
Istället förtrycker man de som hade kunnat utveckla landet. Klassiskt.

Precis som att starta krig för att förskjuta fokus från stagnerande ekonomi och minskande befolkning med sned demografi
Citera
2022-02-25, 17:57
  #14134
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vossevangen
Hørt om Atlanterhavet?
Om Nordishavet?

Hvor mange isfrie havner har Russland?
Ta en titt på kartet.
Kom så tilbake og påstå at Norge ikke ligger så geografisk viktig til …
Ryssland har inga problem att ta sig ut via Atlanten eller Norra Ishavet, Norge med eller emot sig.

Norge ligger också bra till geografiskt, men inte lika stragegiskt viktigt för Ryssland.
Citera
2022-02-25, 17:57
  #14135
Bannlyst
Ändå skönt att Putin inte kan invadera Sverige utan slå ut finnarna först, och finnpajsarna är ett tufft folk att knäcka, så vi är trygga 👏👏👏👏🇸🇪✌️
Citera
2022-02-25, 17:57
  #14136
Medlem
ZugMaskins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Snabbaste vägen till Kiev.
Borde va nått mer än så. Med tanke på att skiten är strålande. ökad strålning. Varför är det intressant? Spränga reaktorerna kanske = gratis kärnvapen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in