Citat:
Ursprungligen postat av
SoffSvek
USAs pro-Israeliska hållning (möjligt undantag för Obama, res 2334) förklaras ofta med att inga val kan vinnas utan stöd från Amerikanska judar. Om den förklaringen stämmer tolkar jag att en betydande andel av amerikanska judar faktiskt stödjer - och bryr sig - om dagens politik i Israel.
Historiskt har de judar i USA som stödjer Israel varit väldigt välorganiserade och haft gott om pengar.
"When AIPAC Told Us to Jump, the Party Used to Ask ‘How High?’" Som David Price uttryckte det. AIPAC har varit väldigt effektiva att ge pengar till kandidater som stödjer Israel och göra klart att om de inte ger tillräckligt stöd så kan AIPAC istället finansiera en motkandidat. Sedan är anklagelser om antisemitism effektiva även i USA, där t ex Simon Wiesenthal Center är aktiva.
På senare tid har J Street försökt få lite mer balans genom att organisera judar som stödjer Israel, men inte dess extrema ockupationspolitik.
Sen är evangeliska kristna en stark falang i stödet till Israel, det ser vi även i Sverige där många frikyrkliga är rabiata Israelanhängare. De kan vara än mer rabiata än judar, för till skillnad från dessa har de inga planer att bo där, de vill bara få till stånd Jesus återkomst.