2022-02-24, 22:56
  #8497
Medlem
Barbara777s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bamse231
"Vem avgör vem som är god och vem som är ond?" Ja vilket land är det som är en diktatur, fängslar personen som säger emot regeringen och kränker mänskliga rättigheter dagligen. För mig är svaret ganska enkelt vem som är god eller ond.
usa så klart men inte bara de.
Citera
2022-02-24, 22:56
  #8498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mrsharpangel2
😆 Finns inga missiler som når usa på 2minuter det tar kring 20minuter för icbms att färdas mellan stormakterna presidenten i det andra landet har kring 3min på sig och avgöra om han vill besvara elden

Avståndet mellan Moskva och Washington till exempel är 790 mil. Tsirkon kan uppnå Mach 8, alltså 9800 km/h.
__________________
Senast redigerad av BeHPNemesis12345 2022-02-24 kl. 22:59.
Citera
2022-02-24, 22:56
  #8499
Medlem
dentages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FiF
Till och med imbecilla förstår nog varför Putin ser sig tvingad att försvara sitt folk och sitt land. Men han framställs nu som en galen krigshetsare trots att det är han som hela tiden har försökt att få till en fredlig väg ur Ukraina-konflikten. En konflikt som återigen - surprise - USA har ställt till med.
Så du tycker krig är lösningen då?
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8500
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x2016
Ryssland har större mål än Ukraina vad kan det vara mer?
Varför tror du det?
Putins slutmål är förmodligen att återupprätta Sovjetryssland. Alltså invadera bl.a. Baltstaterna. Men det är betydligt större insats eftersom man då förklarar krig mot Nato.
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8501
Medlem
Rasande-Roses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scientology
Video på en Rysk helikopter nedskjuten i Ukraina idag.https://www.kaotic.com/video/febfd5db_20220224105111_t Rimligen finns det flera, eller?

Ja, men det är 3-5 helikoptrar är väl inget att skryta med egentligen. De är enkla mål för alla typer av luftvärn, USA förlorade väl närmast otaliga helikoptrar i både Irak och Afghanistan.
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enterprise
Men Ryssland har inte någon som helst befogad rätt att hindra Ukraina om de vill stärka upp sitt försvar (av jävligt goda skäl, för övrigt). Du ursäktar ett skurkvälde.

Man kan leva i en ding-ding värld och tro att alla ska förhålla sig efter god sed, vilket du verkar göra. Eller så kan man leva i en riktig värld där alla måste göra kompromisser för att främja freden. Lika legitimt som det hade varit att USA hade reagerat hårt om Kina hade skickat militär och vapen till Mexiko, så är det legitimt för Ryssland att inte ha amerikanska vapen och militär vid sina gränser.

Detta hade enkelt kunna undvikas. Men det ville man inte, utan man är ute efter en konflikt med Ryssland.

Och jag ursäktar ingenting. Jag försöker förklara varför jag tror Ryssland agerar sphär. Du kan ignorera det och tro att Putin bara vaknade upp och invaderade Ukraina för skojs skull. Eller så kan du vakna upp ur din ding-ding värld. Du bestämmer.
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8503
Medlem
vallpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scientology
Video på en Rysk helikopter nedskjuten i Ukraina idag.https://www.kaotic.com/video/febfd5db_20220224105111_t Rimligen finns det flera, eller?

Fyfan vilket onödigt jävla skitkrig att dö i.
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mass.hysteria
Sjuka strider pågår i Sumy just nu:

https://www.instagram.com/tv/CaX8N50...dium=copy_link

Ukraina bjuder motstånd alltså. Underbart.
Citera
2022-02-24, 22:57
  #8505
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Den nuvarande krisen i Ukraina handlar om beslutet som togs vid NATO:s toppmöte 2008.
Enligt Ryssland skulle Ukrainas framtida medlemskap hota Rysslands nationella säkerhet. Man behöver inte vara särskilt klipsk för att inse det, samt hur andra stormakter reagerar i analoga situationer.

Men Ukraina är fortfarande inte med i Nato. Allt är påhittat i en sinnessjuk galenpanna med fingret på kärnvapenknappen.
Citera
2022-02-24, 22:58
  #8506
Medlem
midvintermorkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Det har för fan ingen betydelse om det är 500 eller 5000. Det är principen. Så om Sverige hade haft ett kompani med nynazister på 500 man så hade det varit ok? enligt din logik.

Din fiendes fiende är din vän.

Västmakterna använde gamla nazister och folk från wehrmacht för att bekämpa Stalin.

Ska man slakta kommunistsvin är det användbart att använda sådana som hatar och känner dem bäst
Citera
2022-02-24, 22:58
  #8507
Medlem
Den ukrainska stridsmoralen är oväntat hög. Man uppmuntrar varandra med att påvisa ryska förluster. Ja kriget går inte bra för Ryssland för det räcker inte att inta vissa städer.

Klarar man inte av att inta hela landet så blir motståndet evigt och hårdnar. Hur kunde Putte sätta in så lite trupper, trodde han att det skulle falla som ett korthus?

Men i morgon sätter kanske Ryssland in mer trupp men hur motiverade är dom nu när till och med höga militärer kritiserar kriget?
Citera
2022-02-24, 22:58
  #8508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamleys
Men sluta fåna dig. Turkiets ekonomi har pajat för att Erdogan är CP.
3 Riksbankschefer har avgått inom ett år för att Erdogan tvingar dem att sänka räntan så att inflationen blir ännu värre.

Ryssland har ett BNP som är lika stor som Frankrikes.
Inte obetydlig men inte jättestor.

Ryssland kan liknas vid en stor Statoil-mack som säljer vetelimpor också.
Alla vet hur det gick för Statoil-mackarna.
Samma öde väntar Putin

Samma Erdogan som hyllades som en ekonomisk geni för några år sedan? Samma Erdogan som har byggt upp Turkiets ekonomi?
Och hur mycket är räntan i Turkiet, vet du det ? Återkom till mig när du har läst på.

BNP betyder inte skit. Kinas BNP är hög för att dem bygger städer inger bor i, so what?
Hur mycket lån har Frankrike vs BNP? som sagt, västvärlden ekonomi bygger på lån, Rysslands ekonomi kan inte jämföras med västvärldens ekonomi.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in