Citat:
Ursprungligen postat av
Humbug
Herre min dag. Jag tror du lyckades pricka in varenda rysk floskel i det där inlägget. Plockar du enbart dina källor från ryska propagandaorgan?
Floskel. Kolla på Nato som har gått in överallt och bombat sönder Ryssland har skyddat etniska minoriteter i abchazien, sydossetien donbass och krim. Ukrainare är en erkänd minoritet i ryssland medan i ukraina blir man bespottad för att man är rysktalig.
Ryssland gick in i syrien och då fick is gå på reträtt medan nato snarare förvärrade offensiven.
Hade ukrainska soldater idag lämnat alla baser och kapitulerat och samarbetat med den ryska fredsstyrkan hade INGA dött.
Under årens lopp har miljontals ryssar gett upp sitt liv för att skydda ukraina mot svenskar, den gyllene horden, österrikare, napoleon polen och ryssar vill inte ta ukrainska liv. Putin och Ryssland älskar Ukraina och vill inget annat än att ha vänskapliga relationer och leva i fred och samförstånd.