2022-02-24, 14:18
  #4897
Bannlyst
Hel jävla ukrainsk tank konvoj utslagen. Sinnessjuk video

Northernprovisions instagram
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4898
Medlem
Lite OT... men

Det är intressant hur Jens Stoltenberg är riktigt tydlig med att man INTE kommer gå in i Ukraina med militärt stöd.
Med andra ord. Ni är inte med NATO, synd om er.

Jag kan helt ärligt vara orolig för Sverige och Finlands del, framförallt Sverige.

Sverige vill hålla sig neutralt MEN man har diverse övningar ihop med Nato och har extremt goda relationer. Sverige beter sig i princip som om man vore medlem.

För mig är det inte att vara neutral. Skulle Ryssland agera mot Sverige så kan Jens i princip säga samma som han sagt om Ukraina.

Frågan är om det inte är försent för finnarna och svenskarna att gå med Nato det skulle man gjort för 15 år sedan
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4899
Avstängd
FarliKorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
Det där "frispelet" är det enda moraliskt rätta att göra i det här läget, som jag ser det.

Mm som jag har förstått det så sitter han på tronen tills han trillar av pinnen eller frivilligt säger upp sig från presidenttjänsten?
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4900
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bajslukt
Vad har han sagt som får dig att tro att hans mentala status inte är lika stabil som för två år sedan?
Du ser ju hur irrationell han är och sättet han talar?
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4901
Medlem
GhangBangTanjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StoppKlossKlas
"Ryssland har beslutat att censurera mediabevakningen av invasionen av Ukraina., skriver ABC News.

Den ryska kommunikations- och informationsmyndigheten gick i dag ut med en varning till samtliga ryska medier där de krävde att de endast använder officiella ryska källor i rapporteringen av invasionen.

I meddelandet skriver de att den som medvetet publicerar "falsk" information kommer få böta upp till 60 000 kronor."

Ja, vilken frihet de har i Ryssland.

Propaganda in Nazi Germany was the practice of state directed communication to promote German nationalism, the goals of the Nazi Party of Germany, and the party itself. The propaganda used by the German Nazi Party in the years leading up to and during Adolf Hitler's leadership of Nazi Germany (1933–1945) was a crucial instrument for acquiring and maintaining power, and for the implementation of Nazi policies.

Tänk om man bara ersätter namnet på landet... dvärgen är påläst, säger han själv
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4902
Medlem
Tuors avatar
Enligt amerikanska krigsexperter på Fox News så är detta Obama-administrationens fel. Det var ett stort misstag att lägga näsan i blöt i Ukraina. NATO borde ha tagit Putins hot på allvar redan 2014.

Är det en slump att det blir trubbel i världen så fort tokliberaler får makten? Knappast
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4903
Medlem
vackertsvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av C5JX
Sverige är INTE i position att skicka vapen till Ukraina nu. Sverige är oerhört sårbart just nu, och vi kan därmed inte ha en hög svansföring. Vi borde hjälpt dom med vapen senaste åren när det var riskfritt för Sverige. Nu är även Sverige hotat, och vi måste säkra vår egen överlevnad. Det är tråkigt att vi försatt oss i en sån svag position. Vi har återigen varit naiva. Vi kan INTE stå upp för våra principer för att vi inte kan försvara dem med våld. Låt detta bli en läxa. Den yttersta makten är att kontrollera någon med våld, om man inte kan försvara sig själv eller med hjälp av allierade så kan man göras maktlös närsomhelst. Man är i händerna på fiendens nåd. Sverige och Finland måste rusta upp enormt nu och i det fördolda smyga sig med i NATO.

Helt rätt. Är du beredd på att själv bli en del av det väpnade försvaret?
Citera
2022-02-24, 14:18
  #4904
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Kan Putin ha fått en hjärntumör tex? Eller begynnelsen till nån degenerativ neurologisk sjukdom?

Är ju känt att personer kan bli aggressiva o förlora verklighetsuppfattning då.
Mycket möjligt. Det finns en hel del cancerbehandlingar som också kan göra så att ansikten får ett uppsvällt utseende precis som på Putin nu.
Citera
2022-02-24, 14:19
  #4905
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Kiev är rysk stavning. Vi bör använda ukrainsk stavning Kyiv.
Kiev är svensk stavning
Citera
2022-02-24, 14:19
  #4906
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dasher
Måste säga att jag blev förvånad av nyheterna i morse.

Känns som Putin gjort bort sig ordentligt denna gång. Hade han inte invaderat kunde han lutat sig tillbaka och anklaga väst för krigshets och lögner. Nu får ju väst rätt, vilket verkar vara ett osmart drag.

Även förvånande att se hur lågt ryska helikoptrar kan flyga i närheten av Kiev, är ingen expert, men har de inte fått Manpads och liknande att skjuta ned flyg med?

Jag kan inte påstå att jag har någon koll på Ukrainas militära förmåga, men känslan är väl att den är försvinnande liten för ett land av den storleken. För mycket politisk instabilitet och låg moral. Man har säkert på pappret relativt gott om utrustning och soldater, men i praktiken är det något annat. Det skulle ju även förklara Putins villighet att invadera landet - hade han förväntat sig starkt motstånd hade han ju förmodligen letat andra lösningar än en direkt invasion.
Citera
2022-02-24, 14:19
  #4907
Medlem
Davys avatar
Förstår faktiskt inte hur Putin tror att han eller Ryssland ska tjäna på denna attack, varken på jorden eller lång sikt. Känns som ett beslut i klass med Hitlers anfallskrig. Rysslands ekonomi och därmed dess befolkning kommer inte få det lätt.

Har aldrig varit någon Nato-fantast eller för den delen Putinhatare, men hoppas verkligen väst trycker till Putin så hårt dom kan.

Förlorarna blir ju tyvärr befolkningen i Ukraina och Ryssland.

Mycket tråkig utveckling.
Citera
2022-02-24, 14:19
  #4908
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av offlife
Så bara för den förvirrade biden gjort något där 2014, så ska ett fredligt land invaderas och oskyldiga dö? Trollvibbar.

Folk som du och landsförrädare som du är dom första som lämnat Sverige vid ett angrepp, jag hade stupat för dig och din familj
Hörru tuffing du kanske inte tror att det som sker i ukraina nu är tack vare biden?
läs på om 2014 så kanske du förstår tuffing.

hörru tuffing? har du inte åkt till fronten än? du är ju så jävla tuff!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in