Citat:
Ursprungligen postat av
08-55331000
Nja, varför skulle Terje ha ett behov av att hyra något?
Terje har just vunnit budgivningen på ett hus han tänker att ha som semesterbostad och ett ställe att koppla av på.
Vad Terje är i behov av är rimligen möbler till sitt nya hus, eller hur? Om Terje hittar några billiga möbler som tjänar hans syften väl så är väl det alltid intressant med tanke på att han faktiskt är på väg till sitt nya hus. En säng kanske skulle vara bra att ha, eller hur?
Vad som talar emot detta är att spår av mobilkontakter i Sverige saknas, men hur är det då med mailkontaktere och alla andra kontakter Terje kan tänkas ha haft online? Terje är på plats och har transportmöjligheterna med sig.
Möbler skänkes Muskö finns det ju aktiva annonser nu, men har inte hittat några aktiva under det tidsspannet.
https://www.google.com/search?q=musk%C3%B6&client=gissa-b-d&biw=1200&bih=827&tbs=cdr%3A1%2Ccd_min%3A9%2F1%2F 2021%2Ccd_max%3A12%2F1%2F2021&sxsrf=APq-WBuZbDjpJmtnG3snjtmvucg7d0zjig%3A1645357124929&ei= RCgSYuqWOM6Wxc8PmbamyAc&ved=0ahUKEwjqyNb3mI72AhVOS _EDHRmbCXkQ4dUDCA0&uact=5&oq=musk%C3%B6&gs_lcp=Cgd nd3Mtd2l6EAMyDQguELEDEIMBENQCEEMyBAgAEEMyBQgAEIAEM gUIABCABDIGCAAQBxAeMgYIABAHEB4yBggAEAcQH jIFCAAQgAQyBggAEAcQHjIECAAQQzoICAAQsAMQogRKBAhBGAF KBAhGGABQph5Y_iNg-CdoBXAAeACAAb0BiAGVB5IBAzIuNpgBA KABAcgBAcABAQ&sclient=gws-wiz Vilket inte alls utesluter att det funnits, tyvärr så är de flesta annonser från den tiden nog borta nu och mer än vad som går att spåra om man inte kontaktar tex blocket.
Nagelförängningsteorin med utrustning för att motivlacka fotnaglarna
Det kanske är sannolikare att Terje skulle köpa utrustning för att motivlacka sina fotnaglar än att hyra en bostad på Muskö? Men vad tyder på att Terje vill motivlacka sina fotnaglar eller ombesörja motivlackning med förlängning av naglarna på händerna? Förefaller Terje ha behov av en nagelteknologutrustning eller att hyra en bostad just nu? Eller är det rimligare att tro att Terje först och främst vill etablera ett funktionellt möblemang i sitt nya hus nu när han har transportmöjligheterna med sig på plats?
Möjligen för att medhavd motorsåg skulle antyda att han tänkte göra brasved av möblerna i så fall. Men... motorsågen kan ju faktiskt vara avsedd för att brukas väl framme vid sin stuga.
Ingenting annat än just den nerkörda bommen ser väl annars ut att tala emot att han hade avsikt att skaffa sig något han behövde, lagligt eller olagligt. Bommen förefaller ju indikera att detta ngt måste skaffas just där på Muskö och ingen annanstans. Kan han ha känt eller avtalat med ngn att han skulle få hämta ngt vid ngns stuga på muskö? Den som sålde stugan till honom? Eller kan det röra sig mer om att han hade ngt otalt med någon (med stuga på Muskö) eller ville kontrollera någons uppgivna och misstänkt falska adress (en konkurrerande budgivare om stugan, mäklaren, en ägare till en grannstuga däruppe, något som föreföll märkligt), innan han slog in på den långa färden norröver? Har han varit hos någon där på Muskö förut någon gång för länge sen och kläckt någon idé om besök eller revansch eller hämnd?
Vad kan man annars behöva i en nyköpt stuga inför vintern? Gratis brasved? Utrustning för vinterboning? Pimpelborr?
Den nerkörda nyligen uppsatta bommen får ju en att tänka på stöldturnéer och att T kanske varit där förut i det ärendet. (Hypotetiskt)
Polisen lär ju ändå ha något mer att gå på, om sånt finnes.
Givetvis kan T också ha stött på någon riktig inbrottstjuv eller rövare nånstans mot slutet av färden och under pistolhot tvingats köra ner bommen och sen bortförts i annat fordon.
Men den kvarliggande plånboken och granruskorna får en ju att tänka på frivilligt försvinnande. Eller att han bett helt fel mänskor om bogserhjälp. Låg hans mobiltelefon kvar i bilen? Eller är den borta?