Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
På vilket sätt gör hans politiska åsikter hans krav på återförening med sin fru mindre legitima?
Vi flyger in IS terrorister på löpande band och försöker grovt kriminella utlänningar som dessutom får plocka hit sina familjer.
Vad är skillnaden?
Jag hann läsa artikeln innan den försvann och vad som framkom var att paret har två små barn ihop och att Migrationsverket handlägger ärendet enligt gällande rutiner för barnfamiljer. Tråkigt nog kan inte nazisten fylla i en ansökan ordentligt, utan har lämnat fel mejladress så att Migrationsverkets meddelanden inte har nått fram. Därför behöver processen startas om med en ny ansökan. Det är trist för familjen men har inget att göra med att pappa är nazist.
Min egen åsikt i frågan är att terrorister och personer engagerade i hatorganisationer av valfritt slag inte förtjänar tycka-synd-om-artiklar. Däremot måste deras barns rättigheter tas tillvara, vilket ibland innebär att föräldrar verksamma i hat- och terrororganisationer hamnar i Sverige. När de gör det ska man omgående utreda om hemmet är lämpligt för barnen, och omhänderta dem om så inte är fallet. Det är möjligt att det behövs ett bättre regelverk för sådana omhändertaganden, därom är jag okunnig.
Den ursprungliga frågan var dock om DN har belägg för att Wenzel är mer än en vanlig svennebanan-nationalist och den anser jag besvarad i och med mitt förra inlägg.