2022-02-19, 12:47
  #4417
Medlem
merrymaidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luriflaxfluxflax
Vad har du för källor för det rysstroll? .
Någon mer än jag som tröttnat på att kallas för "rysstroll"?
Är inte nivån extremt låg när man tar till sån låg retorik för att försöka vinnna ett argument?
När man inte kan bemöta fakta i en diskussion, så försöker man i stället anklaga meningsmotståndaren för att vara ett "rysstroll"?

Ni som har en hjärna och anklagas för detta: Tänk logiskt! Tjafsande på Flashback i trådar med en läsekrets av några tusen... varför i allsindar skulle Ryssland bry sig om att spendera pengar på något sådant? Varifrån skulle denna legion av fullt svensktalande, utan grammatikfel... inklusive slang och talsätt....... ryssar.... som dessutom är helt lojala med Putin ens komma? Sådana människor existerar inte.

Vi har sett en användare i tråden som villigt berättade att hon ursprungligen kommer ifrån Ryssland men bor i Sverige sen länge. Hon är inget "rysstroll" utan en person som råkar veta mer om Ryssland än nästan alla andra i tråden och har samma rätt att delta i ett svensktalande forum som vem som helst. Närmre ett rysstroll än så finns inte i den här tråden så lägg ned! De ni anklagar för "rysstroll" är i själva verket vakna, smarta svenskar.

Kommentarsfälten i tidningar med många miljoner dagliga läsare som Daily Mail. Kanske det finns något rysstroll där, i den mån det ens existerar Vi vet ju inte.... Eller något stort politiskt forum i Reddit.... Kanske! Men Flashback på svenska... Kom igen! Det är inte bara extremt osannolikt utan även absurt olönsamt. Så korkade är inte Ryssland och så stora resurser har de inte tilltängligt för att "kanske" övertyga EN svensk Flashbackarläsaer i månaden.

Om du blir falskeligen anklagad för att vara ett rysstroll, så bit tillbaka för den debattekniken är både ohederlig och direkt korkad. "Rysstrolls"-narrativet är sannolikt till största delen amerikansk propaganda. Ganska slug sådan, eftersom en hel del lättledda får sväljer den med hull och hår!
2022-02-19, 12:53
  #4418
Avslutad
Tror folk seriöst att det kommer bli krig eller att Ryssland kommer börja bomba Ukraina?!

Det är helt sjukt att det i modern tid det kan spridas så mycket propaganda från väst att efter det här måste bli alternativmedias tid, för trovärdigheten kommer bli så skadad att de förmodligen aldrig kommer kunna återhämta sig igen.
2022-02-19, 12:54
  #4419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Det märks att det är ett rysstroll om någon tar upp Hillary Clinton och försvarar Putin.

I sverige skiter man i Hillary, lustigheter att ta upp sådant.

Putler har bestämt sig för länge sedan att anfalla Ukraina, allt annat är bara prat, ohållbara krav är bara en del av spelet.

Säg att 190.000 gubbar står vid gränsen, vad är månadskostnaden för fattiga ryssland i transport, utrustning, lön, mm per gubbe per månad? 25.000kr?

190.000 x 25000 = 4.7 miljarder

Materiel som helikoptrar, flyg, båtar, robotar mm = säkert 5 miljarder till i månaden, 10 miljarder i månaden.

Putler övar inte för 10 miljarder i månaden,ryssland är fattigt, kriget är här om ett par dagar.

Att ockupera ett land med 44 miljoner människor lär kosta ännu mer.
Krig brukar handla om pengar. Ofta via naturtillgångar. Putin är pank. Ukraina är rikt i jämförelse. Deras BNP per capita är 200% högre är Rysslands. Att Ukraina vill gå med i Nato är så klart också en viktig faktor. Två flugor i en smäll. Men det kommer att bli en jävla smäll i så fall.
2022-02-19, 12:55
  #4420
Medlem
Hittade denna goa text på facebook. Så nu måste jag gräva för att se vad som är sant eller inte. Men ett bra sätt att hitta sanningen är att kolla motsatsen av vad media skriver

Ukraina var ett demokratiskt land fram till 2014 då det blev en revolution samlade av dom största fotbollshuliganerna och nynazistiska organisationer som tillsammans pressade på Parlamenthuset i veckor där den demokratisk valde presidenten satt under sitt 3e år blev hotad från makten.

Carl Bildt höll tal om att ”fortsätta kämpa” och inte ge upp. (Hans egna intresse är oljerören på krimhalvön) Carl Bildt erbjöds minister position.

Man sköt med pistolskott i Parlamenthuset och jagade iväg den demokratiskt valde ledaren, därifrån efter veckor lyckades en ”nazistisk vitmakts revolution” att ändra landet från en demokrati till en diktatur med stöd av Sverige, NATO och USA.

Är det bara jag som sett videos på civila döda överallt i gatorna, brända, skjutna, hängda, barn, gamlingar ute på vägarna inne i byggnader uppbrända kroppar?

Är det bara jag som sett videon där man ser från övervakningskameror att ett hundratals nazister stormar en facklig grupp från 18 till 80 år gamla som stod med röda flaggor i luften utanför folketshus, staden Odessa 2014? Man ser hur alla blir uppjagade till folketshus och brända levande. Man ser det med egna ögon på videon.

Carl Bildt ljög i media om händelsen och använder i korrekt citat jag minns det som igår ”det verkar röra sig om pro-ryska rebeller” som utfört attacken i odessa där ca 50 personer dog på den platsen.
Vad har ryssland med nazister från Europa att göra?

Medans ISIS pågick, åkte ett 50-tal svenskar, kända nazister, att kriga i Ukraina, döda några människor och komma tillbaka till Sverige men EFTERSOM ATT DOM INTE ÄR MUSLIMER så vet ingen om detta automatiskt.

Ändå så tror alla att RYSSLAND är faran för att vi är på the dark side med USA och NATO det är sjukt…
Vet folk också att USAs president Joe Bidens son, bor, korrumperar och tjänar 8 miljoner kr i månaden i Ukraina idag?
Media får oss att tro Ryssland är faran pga att väst försvarar sitt blodbad och vill fortsätta plundra resurser som dom gjort sedan kolonitiderna absolut inget nytt. Men det är Ryssland som är hotet nu

🤷‍♂️ 🐑🙂
om dom skulle gå in vore det en räddning som borde kommit för längesen, 80% av ukrainare är ryssar och Putin har bara tittat på när minst 30 000 civlia dödats utan en rättegång samtidigt som länder som Sverige skänker 850 miljoner till den nya extremhöger-regimen.

Hoppas du som läser detta och söker informatonen ser att allting stämmer till 100% utan förvrängning eller kryddning det är världsfakta och när det är bekräftat för dig bara börja vakna sakta snälla. Bara om 1 till gör det så finns det hopp annars vet jag inte om the matrix existerar och jag är programmerad fel eller nåt. Detta oroar mig lite.

Vi lever under hemsk brutal korruption där både höger och vänster håller tyst 🤐
Dom ljuger om detta än idag om blodet på deras händer då ljuger dom om värre saker och det är den största anledningen till att jag aldrig vågade lita på samma personer som säger ”ta covid vaccinet vi vill rädda ditt liv” ”aa” aa visst
2022-02-19, 12:57
  #4421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av merrymaiden
Någon mer än jag som tröttnat på att kallas för "rysstroll"?
Är inte nivån extremt låg när man tar till sån låg retorik för att försöka vinnna ett argument?
När man inte kan bemöta fakta i en diskussion, så försöker man i stället anklaga meningsmotståndaren för att vara ett "rysstroll"?

Ni som har en hjärna och anklagas för detta: Tänk logiskt! Tjafsande på Flashback i trådar med en läsekrets av några tusen... varför i allsindar skulle Ryssland bry sig om att spendera pengar på något sådant? Varifrån skulle denna legion av fullt svensktalande, utan grammatikfel... inklusive slang och talsätt....... ryssar.... som dessutom är helt lojala med Putin ens komma? Sådana människor existerar inte.
Ett rysstroll måste inte vara en betald fd KGB-agent. Det kan ju också vara typ Jimmie Åkesson som i TV nyligen inte kunde välja sida mellan nyfascisten Vladimir Putin och demokraten Joe Biden.
2022-02-19, 12:58
  #4422
Medlem
jhww82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av merrymaiden
Att du är en medveten lögnare som inte ens bryr sig om att kolla källor innan du gör uppenbart felaktiga påstpåenden.
Medellivslängden i Ryssland är 73.08 years (senast mätt 2019) enligt World Bank. Du har fel på TRETTON år!
Jag har lagt märke till att samma lögnaktighet präglar de flesta av dina försök att trolla folk i diverse Flashback forum.

Fär män är den 61,4 år och det är jävligt lågt. Skulle inte förvåna mig om den är under 60 år nu efter Covid-19 har härjat i landet.
2022-02-19, 13:00
  #4423
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Binary
Ett rysstroll måste inte vara en betald fd KGB-agent. Det kan ju också vara typ Jimmie Åkesson som i TV nyligen inte kunde välja sida mellan nyfascisten Vladimir Putin och demokraten Joe Biden.
Man måste inte välja mellan pest eller kolera.
2022-02-19, 13:00
  #4424
Medlem
bomhulls avatar
Synd att inte trump fick sitta kvar. Hoppas alla biden väljare får smaka på sin medicin nu men synd att det drabbar oskyldiga.
2022-02-19, 13:02
  #4425
Medlem
Evil_Santas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barfotalasse
Tror folk seriöst att det kommer bli krig eller att Ryssland kommer börja bomba Ukraina?!

Det är helt sjukt att det i modern tid det kan spridas så mycket propaganda från väst att efter det här måste bli alternativmedias tid, för trovärdigheten kommer bli så skadad att de förmodligen aldrig kommer kunna återhämta sig igen.

Biden tror uppenbarligen det om du lyssnade på hans tal igår. Han var övertygad om att Ryssland har planerat på att till slut gå in i huvudstaden Kiev.
__________________
Senast redigerad av Evil_Santa 2022-02-19 kl. 13:06.
2022-02-19, 13:05
  #4426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretQ
Någon man i nationalgardet tror jag inte att du har eftersom jag förmodar att du är en snubbe, eller om du är en kvinna som har en gubbe i gardet så skulle han inte berätta något för dig.

1. Han har tystnadsplikt
2. Han skulle inte våga det eftersom allt som skrivs om ryssar läses av FSB:s hackers och då kan det hända att han hastigt "försvinner"
3. Om gubben din är ryss så anförtror han inte dig, eftersom ryska karlar har en kvinnosyn som suger. Dessutom vet de att kärringar skvallrar. Som du just har gjort.
4. Allt vad som rör ens land håller man käften om i konflikttider även "din man" (om han inte är en angivare)

Min man är betydligt bättre än dom svenska män jag träffat på! och visst har han tystnadsplikt men mycket har han och hans kollegor berättat om vad som händer inom den världen.
2022-02-19, 13:06
  #4427
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Evil_Santa
Biden tror uppenbarligen det om du lyssnade på hans tal igår. Han var övertygad om att Ryssland har planet på att till slut gå in i huvudstaden Kiev.

Klart han går in snart, inte övar han för mer än 10+ miljarder kronor per månad.
2022-02-19, 13:06
  #4428
Medlem
kajus333s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Det märks att det är ett rysstroll om någon tar upp Hillary Clinton och försvarar Putin.

I sverige skiter man i Hillary, lustigheter att ta upp sådant.

Putler har bestämt sig för länge sedan att anfalla Ukraina, allt annat är bara prat, ohållbara krav är bara en del av spelet.

Säg att 190.000 gubbar står vid gränsen, vad är månadskostnaden för fattiga ryssland i transport, utrustning, lön, mm per gubbe per månad? 25.000kr?

190.000 x 25000 = 4.7 miljarder

Materiel som helikoptrar, flyg, båtar, robotar mm = säkert 5 miljarder till i månaden, 10 miljarder i månaden.

Putler övar inte för 10 miljarder i månaden,ryssland är fattigt, kriget är här om ett par dagar.

Att ockupera ett land med 44 miljoner människor lär kosta ännu mer.

Och invasionen av Ukr. blir ju oerhörrt kostsam om ryssarna inte skall förstöra hela området. Det blir svårt att kontrollera om främmande trupp kommer in och möter dem. Så kan kriget där hålla på länge och det blir oerhörda förluster för ryssarna. Ukr. ger sig aldrig. För nato kostar det troligen inget nämnvärt. Man sätter sanktioner på ryssarna, ökar gasproduktionen i USA och i övriga världen. Ryssland kommer att gå ur konflikten som om dom gått igenom en mangel. Det exoisterar knappast något mer effektivt sätt för Ryssland att backa sig självt till medeltiden än att invadera Ukraina. Så kommer Putin till sist att sluta likt Kaddhaffi, krypande i ett trasigt avloppsrör, tiggande om att slippa det dödande skottet.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in