Citat:
Ursprungligen postat av
Arccosinus
Med din nyfunna kunskap kanske du förstår att det inte är lätt att för diktaturregimen att utnyttja satellitnavigering för exakt träff. CEP är kritiskt för kort- och medeldistansrobotar för att göra skada.
Långdistansrobotarna är än så länge ofarliga, de har ju alla brunnit upp.
Lång- såväl som kort- och medeldistansrobotarna är dock farliga för befolkningen i Nordkorea, där är de dödliga.
Nu vet vi inte CEP värdet på de senaste missiltesterna. Vi vet inte ens om det rörde sig om en KN24. Vad vi vet är att man träffade målet mitt i prick. Och flertalet under kort tid missiltester tyder på att man anser att det var lyckade försök. Annars avbryter man och väntar tills man kommit vidare i utvecklingen.
Att man träffade ön på mitten tyder "sannolikt" på ett mindre CEP värde, kanske 40-60.
Sen så ska man inte inbilla sig att missiler som kan ha en payload på upp till 500kg oavsett om deras CEP värde är 100 skulle vara ofarliga.
En sådan laddning kan demolera ett stenhus även utan direktträff. Strax utanför räcker. Samt om de används imot en flygplats, så kan man göra flygplan obrukbara med en ännu vidare radie. Sedan kan de naturligtvis förses med hundratals mindre splitterbomber som kan orsaka oerhörda skador när det detonerar en bit ovanför marken.
Man kompenserar en större CEP med att skicka fler missiler mot målet. 10 missiler med ett CEP värde på 100 har 90% träffsäkerhet.
Gällande ICBM som testades senast 2017 så sades det att de "sannolikt" inte klarade utav re-entry. Detta kan kanske även vara ett tecken på att man inte testade fler just då. Nu säger både CIA och Pentagon att man "sannolikt" har tekniken för att klara utav det.
Och med tanke på att Nord Korea nu bygger en ny ICBM bas vid gränsen till Kina så kan vi nog vänta oss tester med dessa inom kort.