Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Du skrev
"Alltså, det mesta jag säger här har jag tänkt ut själv faktiskt och inte hämtat in från motsvarande propaganda från andra sidan."
Så du har tänkt ut att de ryska styrkorna inte har ökat? Hur har du lyckats med det? Du har även lyckats avläsa Putins drivkrafter under 20år? Du kan inte tänka dig att Putin kan ändra sig över tid. Det utan att läsa eller lyssna på några källor. Du är antingen helt fantastisk eller flashbacks version av Rasputin.
Jag håller med om att det vore konstigt för Putin att försöka ta hela Ukraina. Kostnaden riskerar att bli mycket hög. Och även om han mumsar i sig en liten bit. Till ex förbinder Krim med Donbass så är risken stor. Och Putin gillar inte ta stora risker. Men det finns ett rykte om att Putin på ålderns höst har blivit riktigt paranoid inte bara vanligt ryskt paranoid, som "alla" ryska ledare har varit i historien.
Och jag hävdar fortsatt att du konsumerar för mycket propaganda och därför saknar förmåga att dra dina
egna slutsatser.
Putin har solitt stöd för det han gör hos den ryska befolkningen. Att han skulle agera utifrån att han är paranoid är fullständigt befängt. Ja, han är gammal och inser nog att han måste se om sitt eftermäle. Så varför skulle han kasta in Ryssland i en konflikt som allvarligt skulle försvaga landet? Det har han inget stöd för och skulle helt rasera den bild han antagligen vill att det ryska folket ska ha av honom efter hans regeringstid.