Tycker du att kvinnoporträtten är mer smickrande, alltså? En som är helt besatt i att jaga social acceptans och helst överlägsenhet exempelvis genom shopping eller barnens hobby, en annan som har mer eller mindre ständig PMS humörmässigt, som låtsas helt statusfri men bara jagar den i en annan form och hunsar sin man osv? Skulle de kvinnorna på något sätt te sig bättre än männen här?
Serien driver med alla, tycker jag, och skruvar till karaktärerna något enormt för att det ska bli tydligt och roligare när saker dras till sin spets hela tiden. Ingen är ju normal, för tusan!
Möjligen skulle man kunna muttra om att serien får människan som art att se rätt löjlig ut men att göra det till en könsfråga tycker jag inte stämmer för fem öre, faktiskt. Och vi är ju löjliga också, allihopa! Inte jämt, men emellanåt. Varenda en av oss, på något sätt och någon gång eller flera under livet, garanterat. Det må reta en och annan som vill tro sig vara perfekt i alla lägen men för den som kan ta ett steg tillbaka och vara ärlig mot sig själv, är det en mänsklig egenskap som man kan känna ömsinthet inför och också bli road av. T.o.m. när det är man själv som beter sig som en idiot och inte bara en karaktär på teve, som dessutom i en och samma person får visa fram flera olika människors löjligheter, förstås.