Citat:
Ursprungligen postat av
tilsammansnu
Det som är kruxet är det i dig som fick skulderna att växa, kommer du verkligen leva hederligt eller fortsätta på samma bana som här. I vissa länder jagas man inte av KFM utan av gäng med tilhyggen som letar upp dig på jobbet/utanför huset/i affären.
Precis. Har man inte lyckats skaffa sig ett någorlunda drägligt liv i Sverige så kommer man få det tufft när man ska starta upp på nytt, från noll men som vuxen, i ett främmande land. Oavsett hur mycket bättre Sverige var på 60-talet mot nu så är det fortfarande så att man får vara nära på efterbliven för att inte leva ett relativt trivsamt liv här. Att folk föreslår Kambodja, Thailand osv. för någon som troligtvis lider av någon enklare utvecklingsstörning blir väl lite som försöka lära sina ungar att köra sporthoj innan de kan gå. Saknar man ambitioner så är Sverige level 1 medan Asien är Hard Mode.
Om jag var TS polare så skulle jag nog be honom skrota pluggplanerna, ta på sig rådjursögonen och gå till närmsta sockärring. Kanske gnälla hos någon läkare om ryggvärk osv.