2022-02-01, 19:01
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Black-butts-matter
Jag erkänner villigen att Islam och rörelser som HBTQ håller taktpinnen i svenska kyrkan. Vilket är en av många anledningar till att jag inte är medlem sedan länge. Blev du glad nu? Du verkar speciell.
Guds ord är större än dig, mig och islam. Varför skulle jag, som troende kristen, störas av att ärkebiskopen väljer Guds ord?
Däremot störs jag av biskopar som begår hor.
Citera
2022-02-01, 19:02
  #122
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Absolut, och dessutom skulle RFSL omedelbart ha kommit till undsättning och vänt det hela till att biskopen minsann har rätt att komma ut ur garderoben. Svenska kyrkan är som bekant HBTQ-certifierad.

Nä, nog är det en kvinna han har bestigit men det kan givetvis ha bestått i en del perversiteter ändå. Full biskopsmundering med nattvardsbägaren i ena handen och biskopsstaven i den andra handen och allt utspelades i sakristian med en beredvillig diakonissa i rätt ålder. Det skulle vara någonting för löpsedlarna.

Ja, man undrar ju onekligen om de kan ha haft sådana lekar för sig? I kyrkorummet, som en extra krydda. Så att det blev hädelse också, förutom det uppenbara. Annars hade det väl räckt att degradera honom till vanlig präst, och ge honom en mindra attraktiv prästsyssla under övervakning några år. Kanske på fältet, ute i verkligheten bland hemlösa, narkomaner, ungdomar på glid... något sådant. Annars känns det som en fruktansvärd överreaktion och inte likt SvK alls.
Citera
2022-02-01, 19:08
  #123
Medlem
anarkias avatar
Domen, avkragningen, verkar vara hård. Vi lever trots allt på 2020-talet och kyrkan som är så öppen och frigjord med det mesta borde väl kommit längre vad gäller otrohet.
Frun hans kanske är en riktig ragata att leva med, hon kanske inte vill ha sex eller ge kärlek? Varför har han inte skiljt sig från henne?
Störst av allt är kärleken, står det i bibeln, men tydligen inte på detta vis. Tror inte att gemene man bryr sig om hur präster/biskopar lever sina privata liv. Biskopsämbetet borde inte vara närmare Gud än för en vanlig syndare.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/elisabeth-sandlund-for-en-biskop-finns-egentligen-inget-privatliv
Citera
2022-02-01, 19:13
  #124
Medlem
Om en taxiförare blir av med körkortet så måste företaget titta efter alternativa uppgifter åt denne. Finns inga sådana (vilket det inte gör om man vill bli av med personen) så är det inga problem att sparka föraren.
Det är väl lite liknande situation här med den skillnaden att det är kyrkan själva som kan dra in biskops-/prästbehörigheten.
Citera
2022-02-01, 19:14
  #125
Medlem
WatchItNows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bonnker
Följdfråga:

Kan en biskop och hans hustru syssla med swinging utan reprimander?
Bara med andra biskopar.
Citera
2022-02-01, 19:15
  #126
Medlem
Scientologys avatar
Någon som vet vem Biskopen har ejakulerat i? Kan Biskopen blivit sexuellt utnyttjad av en kvinnlig bekant?
Hur vet man egentligen att Biskopen verkligen idkat sexuella aktiviteter?
Citera
2022-02-01, 19:16
  #127
Medlem
Hörde att Kvinna i fråga skall vara stiftsjuristen

www.svenskakyrkan.se/visbystift/personal
Citera
2022-02-01, 19:20
  #128
Medlem
begbies avatar
Ni borde starta en egen kyrka så mycket som ni tror i denna tråd. Om någon på allvar är intresserad av hur kyrkan ser på den särskilda vigningstjänsten som bara omfattar Biskop, Präst och Diakon, det treledade ämbetet var god läs nedan:

https://issuu.com/svenskakyrkan/docs/kallad_till_diakoni_och_pr_st_i_svenska_kyrkan___2 /s/10299146

Svaren på alla edra frågor finns där. Enligt de ickeprofana domstolarna såsom domkapitel och biskopsnämnd har du bara ett begränsat privat liv och blir du vald till Biskop minskar det utrymmet ytterligare. Biskopsnämnden kunde inte fattat ett annat beslut. En asymmetrisk maktrelation som pågått under längre tid utan bot och bättring och horkarlen till biskop verkar mest vara ledsen för sin egen skull. Han har klart brutit mot sina prästlöften och kan inte längre utöva den särskilda vigningstjänsten som inte har ngt med att viga människor att göra. Diakonen tex ingår också i den särskilda vigningstjänsten men avlägger i viss mån löften unika för Diakon och enbart en präst som ingår i den särskilda vigningstjänsten kan vara biskop.

Klart som korvspad?
Bra
Citera
2022-02-01, 19:20
  #129
Medlem
Tanuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Det jag undrar över är om herr biskopen numera är buksvåger med Julian Assange?

Berätta mer. Finns det indikationer att biskopen doppat i samma honungskruka som mr Assange.
Är det överste Ardin som beordrat syrran att gillra fittfällan igen?
Att hon bedriver sin aktivism med kyrkan på Gotland som plattform verkar otvetydigt.
https://m.facebook.com/Vardklockanskyrka/posts/2405123592857313
Citera
2022-02-01, 19:22
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Men alltså, jag fattar inte detta? Hur SvK kunde ta en utomäktenskaplig relation med en anställd så allvarligt? Han har ju inte förfört en konfirmand. Samtidigt viger samma kyrka homosexuella, och den har öppet homosexuella och transsexuella präster. Var kom denna fläkt av moral från 1950-talet ifrån, plötsligt..? .

Jag förstår ju att han får sparken för detta. Känns inte lämpligt för en präst. Men tycker samtidigt lite synd om karln. Tänk att bli uthängd i media för sin otrohetsaffär.

Nåja, han kan åtminstone vara glad att reglerna har mildrats lite sedan 1600-talet. Då hade han blivit ett huvud kortare.
Citera
2022-02-01, 19:23
  #131
Medlem
Ruttet att gå bakom ryggen på sin fru och vänsterprassla. Säkert mycket jobbigt för henne när historien uppdagades. I egenskap av präst och biskop skall han tjäna som ett moraliskt rättesnöre för den vanlige medborgaren. Dags för mannen att skaffa sig ett annat yrke.
Citera
2022-02-01, 19:26
  #132
Medlem
begbies avatar
blir det jobbigt att läsa så många svåra ord kan det sammanfattas med följande:

” Kyrkans förväntan på alla vigda tjänare är att orden, handlingarna och livshållningen ska tala samma språk. Deras privatliv är endast i begränsad mening ett privat liv. Kyrkans anseende får inte skadas och hennes trovärdighet inte komprometteras. Det gäller i förhållande till såväl skrivna som oskrivna lagar. Prästens och diakonens privatliv och tjänst hör alltså samman. De ska möta människor på ett sätt som väcker förtroende såväl för dem själva som för kyrkan. Genom domkapitels och biskops tillsyn kan man ställas till ansvar om man anses ha brutit mot sina vigningslöften. Samtidigt bör framhållas att försoningen även gäller präst och diakon – de behöver också själva få möta förståelse. När diakonen och prästen misslyckas ska kyrkan erbjuda en väg till upprättelse och nystart genom bekännelse och förlåtelse.”
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in