Citat:
Ursprungligen postat av
Ograst
Har du något förslag på ett drömupplägg för A ur ditt perspektiv? Hon har redan gjort väldigt många olika slags program.
Tv-program och drömupplägg med Alexandra. Svårt kanske att säga vad ett fungerande drömupplägg 2022 eller kommande år skulle kunna vara.
Hennes uppväxt och bakgrund i Rinkeby (från redan på 1970-talet) och att Rinkeby varit och är på tapeten i diverse sammanhang skulle kunna generera ett slags samhällsprogram med Pascalidou som programledare eller i andra hand producent. Jag menar i stil med, fast bättre än, den typ av talkshowiga samhällsprogram som Janne Josefsson hade år 2000 på SVT genom tv-programmet Fittja Paradiso (Josefsson var malplacerad som programledare där, han hade noll trovärdighet i programledarrollen då, jag menar själva programserieupplägget). Ett sånt, mer utvecklat och dynamiskt, program med Pascalidou om Rinkeby 2022-2023 kanske skulle kunna funka. Obeservera att det inte ska vara något nytt Mosaik-program (typ Mosaik 2.0), det mångkultursmagasin hon gjorde för en herrans massa år sedan.
Annat upplägg och ämne för ett program eller en programserie skulle kunna vara med utgångspunkt från föreställningen Mammorna på Stadsteatern, en föreställning som alltså bygger fritt på Alexandras bok. Dvs. en programserie om mammor som jobbar inom vården och lokalvården, hemtjänsten och barnomsorgen.
(Tv-program, dylikt upplägg med Alexandra om och inför valet i höst ser jag som mindre intressant.)