Citat:
Ursprungligen postat av
LuiLui
Inför kontroll på folk innan, under och efter de skaffar barn, precis som man får genomgå när man adopterar barn.
Att skaffa barn med allt som det innebär innebär inte att det är en självklarhet.
Stackars, stackars unge 💕👶🏼💕
Det gör man, eller åtminstone gjorde innan pandemin. Ett hembesök strax efter födseln gjordes alltid dör man såg hur det såg ut i hemmet och gav tip och råd rill föräldrarna.
Under förlossningen så går ju mamman (och oftast även pappan) på flera besök hos barnmorska där både fostret och mamman kontrolleras. Efter födseln går man ju på regelbunden kontroll hos BVC och många tror ju att det är mest för att väga och mäta. Det är en del, men minst lika viktigt att kolla så morsan inte fått postpartum, att föräldrarna mäktar med osv.
Tyvärr med Svenska samhällets förfall, woke-kulturen, invandring, insparingar och nu även pandemin så har givetvis mödravården också få lidit insparingar och försämrats. Den politik som bedrivits de senaste 7 åren ser vi nu resultatet av. Allt mätbart har blivit sämre. Samhällskontraktet har mer eller mindre upplösts och vi kommer få se fler sådana här tragiska fall där samhället misslyckats.