Ge dig, du svarar enbart för att mucka. Och se själv vad du skriver.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvastfeningen
Därför att jag tycker du är lite naiv om du tror att du kan se hela bilden för att du knappar runt på SIR.
Jag tror inte att jag ser hela bilden. Jag vet ju inte ens om vad SIR inkluderar i deras inrapportering.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvastfeningen
Därför att du spär på foliehattarnas idiotteorier.
Ja, det är du och din syn på andra. Jag tror ju att folk kan sortera information och är tänkande varelser. När det gäller dig börjar jag bli tveksam dok.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvastfeningen
Därför att du inte vet VARFÖR dom hamnar på IVA.
Därför att Magnus Paulsson borde ha litet bättre insyn i detta än du.
Hur många av dessa fullvaccinerade på IVA är där FÖR Covid med denna massiva smittspridning?
När hundratusentals är infekterade så hamnar såklart trafikoffer osv där MED Covid och måste isoleras fast det inte är huvudproblemet.
Hur sjuka blir vaccinerade vs ovaccinerade, vilka måste intuberas?
Vilka dör?
Om du skulle brytt dig om att läsa de inlägg jag jag skrivit denna förmiddag så skulle du ha sett detta:
Rapporterna bygger på rapporterade fall via ett webbformulär och kompletterande uppgifter när vårdtillfället rapporterats in via ordinarie XML-fil (kopplat vårdtillfälle).
Detta är vad SIR skriver om vad de rapporterar. Jag vet inte vad det inkluderar, önskar jag visste. Men en sak är klar. Smittan fullständigt exploderar, ny positiva skjuter i höjden, inläggningar i slutenvården ökar samt avlidna. Men IVA ligger still. Varför följer inte IVA med i denna cirkus av
med? Statistiken samlas upp på olika sätt. jag är inte säker på något och tar inget för givet till skillnad från dig då.
Inget av det du skriver har med inlägget du först citerade utan är bara en förlängning av muckande. Oj, vad jag tycker du är tråkig.