Enklaste är att bara härda ut och dricka vatten, man vänjer sig efter en tid.
men om du tvunget måste muncha på något så välj något med lågt kaloriinnehåll t.ex. proteinglass(Lohilo) eller varför inte frukt.
Fyra matskedar oboypulver
En matsked vetemjöl
En liten aning kanel
Lite strösocker efter behag om man vill dryga ut det billigt.
Blanda tills det är jämt, och tillsätt vispgrädde tills det är en halvlös sås. Inte för rinnig, men så det tar emot lite att röra om.
Rör om tills det är en fast kräm och man kan hålla koppen upp och ner.
Såhär gör du, du tar och skivar lite grönsaker i lika pinnformat. Sen tar du och gör lite hemmagjord goacamole och doppar dina grönsaker i, sen så lever du livet. Och varför inte en kopp te på det?
__________________
Senast redigerad av erkkfan 2022-01-19 kl. 20:00.
Vet inte om det finns på alla City gross i Sverige men min lokala butik har "hemmagjorda" chokladbollar som är farligt goda! Riktigt mycket smör och socker så de bara knastrar och smälter i hela käften. Underbara när man är stenad.
Allt blir och är gott när man är hög. Glass, munkar, choklad, godis, chips osv. Men min go to när jag är hög är faktiskt att köra upp en prilla i käften och kläcka en iskall Cola Zero på det. Inte lika "exotiskt" som andras svar, men men!