2022-01-17, 23:16
  #537613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Är det bekräftat? Eller bara spekulation igen?

Herregud, menar du allvar? Du har missat att Omicron är extremt mycket mer smittsam variant än tidigare varianter? Inkubationstiden ligger på 2-3 dagar mot 5-7 dagar för Delta.

Men om du vill ha bekräftelse så finns det här (med källor): https://youtu.be/U3W84wb5jKo
Citera
2022-01-17, 23:16
  #537614
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Bra då kan du säkert visa upp åtminstone ett sådant bevis? CDC kunde det inte..

Det behövs inte, du har inte bevisat något för dina påståenden, då behöver inte jag det heller!
Citera
2022-01-17, 23:16
  #537615
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hardusettminapa
Btw, då kommer du alltså ta minst två vaccindoser per år resten av ditt liv då? Har jag tolkat dig rätt?

Nej, det har du inte gjort. Jag kommer vaccinera mig med det som finns tillgängligt och det som bedöms nödvändigt. Hur tänker du själv göra? Tänker du utsätta din kropp för ett genmanipulerat kinesiskt fladdermusvirus?
Citera
2022-01-17, 23:17
  #537616
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Vid ett tidigare tiilfälle var det visst lax från Norge som ansågs ha spridit smitta i Kina. Kineserna vet nog bäst, eftersom det var där viruset först spreds...

Det var bra kineserna ansåg lax vara covidsmittad. Priset sjönk ju rejält på laxen här hemma.....
Citera
2022-01-17, 23:18
  #537617
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Nej, det har du inte gjort. Jag kommer vaccinera mig med det som finns tillgängligt och det som bedöms nödvändigt. Hur tänker du själv göra? Tänker du utsätta din kropp för ett genmanipulerat kinesiskt fladdermusvirus?

Hej hypokondrikern, vi vet att du avser pumpa din kropp full med mediciner och att du inte ens vågar ta i handtag i rädsla för sjukdomar. Vi vet.

Men tyvärr slipper du inte fladdermusvirus trots att du är vaccinerad
Citera
2022-01-17, 23:19
  #537618
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Du har missat det väsentliga.
Har man minsta ekonomiska tänk låter man pengar jobba och lägger dem inte på bundet material.

Du har knappast läst en enda poäng ekonomi i ditt liv.

Och du lyssnar inte på de som kan det här om pandemin, varken oss här i tråden eller Dr John Campbell även om du väl vet vem han är, ja det är han som drar streck precis som du avslöjade att du sett en del på honom.

Denna tråd innehåller massa bra saker och idag firar den 2 år och jag tror du mår bäst av att logga av nu.

Okej, jag har inte läst en enda poäng ekonomi. Verkligen Jag har råd att lägga upp lager. Dessutom har vi nu rätt hög inflation så det kan vara en bra affär. Inga rötter växer till helvetet och inga träd växer till himlen. Det är bra att ha i åtanke, men det är också något man lär sig med åren.
Citera
2022-01-17, 23:22
  #537619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkwotz
Det är också lika meningslöst att testa folk för covid. Man undrar vad det är för dumma jävlar som bestämmer detta. Exakt vilken poäng är det med dessa tester? Det kostar enorma pengar och kräver massor av resurser. Omicrons inkubationstid är så jävla snabb jämfört med tidigare så förkylningen hinner gå över innan du ens får provsvar. Och vad ska du göra om det är negativt? Gå till jobbet och smitta folk med influensa eller annat förkylningsvirus. Det är inte direkt som att vi testar mot HIV och räddar liv genom testning.

Och vad avser vaccinering. Jag har tagit NOLL sprutor och avser fortsätta så. Har inte haft covid under dessa 2+ år trots att jag har ungar i skolan och trots att jag levt som vanligt. Kan jag slippa både covid och vaccin så är det optimalt. Får jag välja räcker det med viruset. Jag behöver inte pumpa min kropp full med mRNA vaccin också.

Vacciner har spelat och fortsätter spela en viktig roll, men jag tänker inte vaccinera mig med ett nytt obeprövat vaccin mot ett förkylningsvirus + en massa jävla "boosters" och sabba mitt immunförsvar på köpet. Jag vaccinerar mig mot sjukdomar och virus jag anser relevant för mig. Jag sysslar inte med solidaritetsvaccinering eller i syfte att jaga likes på Facebook och godhetssignalera om vilken ansvarsfull person jag är.

På vilket sätt sabbar du immunförsvaret med vaccinering? Vilket vaccin avses?
Citera
2022-01-17, 23:25
  #537620
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
På vilket sätt sabbar du immunförsvaret med vaccinering? Vilket vaccin avses?

Citat:
European Union regulators warn that frequent Covid-19 booster shots could adversely affect the immune system and may not be feasible.

The European Union's drug regulator on Tuesday expressed doubts about the need for a fourth booster dose of COVID-19 vaccine and said there is currently no data to support this approach as it seeks more data on the fast-spreading Omicron variant.

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/eu-drug-regulator-says-more-data-needed-impact-omicron-vaccines-2022-01-11/

Och det är väl rätt uppenbart att det är en dålig strategi att massvaccinera hela befolkningar då det gör att vi inte utvecklar naturligt skydd mot virus. Dvs, våra immunförvar blir sämre och sämre på att klara sjukdomar på egen hand. Det är inte bra. Immunförsvar måste utsättas för virus, annars slutar vi som indianerna i centralamerika när spanjorerna anlände. Vi dör ut av minsta snuva.
Citera
2022-01-17, 23:28
  #537621
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Pinne i näsan brukar vara tillförlitligt.
PCR kan ge positivt svar på döda virusrester. Det bekräftar inte att det finns "levande" virus som kan infektera. Det är mycket mer besvärligt att göra en odling för att bekräfta sånt. Tror inte det görs annat än ibland i forskningssyfte. Så visst förekommer falska positiva.
Citera
2022-01-17, 23:29
  #537622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkwotz
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/eu-drug-regulator-says-more-data-needed-impact-omicron-vaccines-2022-01-11/

Och det är väl rätt uppenbart att det är en dålig strategi att massvaccinera hela befolkningar då det gör att vi inte utvecklar naturligt skydd mot virus. Dvs, våra immunförvar blir sämre och sämre på att klara sjukdomar på egen hand. Det är inte bra. Immunförsvar måste utsättas för virus, annars slutar vi som indianerna i centralamerika när spanjorerna anlände. Vi dör ut av minsta snuva.

Återkommande boosters ja! Det har inget att invända mot en 3:e dos under pågående pandemi som jag förstår det.
Citera
2022-01-17, 23:30
  #537623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Återkommande boosters ja! Det har inget att invända mot en 3:e dos under pågående pandemi som jag förstår det.

Fast vaccinet är inte särskilt effektivt mot Omicron. Om inte ens en fjärde dos är det, varför skulle en tredje dos vara det?

Citat:
Israeli study shows 4th vaccine shot ‘not good enough’ against Omicron.


https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/israeli-study-shows-4th-vaccine-shot-not-good-enough-against-omicron/

Det säkraste skyddet mot covid är att ta livet av sig
Citera
2022-01-17, 23:31
  #537624
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkwotz
Nu har du "IMBILDEN" ju själv avslöjat att du är hypokondriker och att du föredrar att isolera dig mot alla virus (vilket är absurt). Du vill inte ens ta i handtag säger du, vilkert är vanligt bland hypkondriker. Du sitter här hela dagarna med 15k inlägg och har inget liv och så vill du tvinga på denna livsstil alla andra. Varför är du inte mer öppen med din agenda? Du vill att ALLA ska massvaccineras enbart av egoistiska skäl för att du ska kunna känna dig trygg pga din hypokondri.

Det enda du lyckas med när du håller dina egentliga avsikter hemliga är att du skapar ett förakt och misstro eftersom dina argument framstår som fullkomligt orimliga. Jag hade haft mer förståelse och respekt om du bara sagt som det är. Ni "vaxxister" sitter här och låtsas om att det handlar om solidaritet och att ni bryr er så mycket om mänskligheten och alla "stackars gamlingar", men det är skitsnack. Ni kunde inte bry er mindre. Ni bryr er bara om er själva och era närmsta, precis som de flesta människor. Det är inget konstigt så var öppen med det. Falskhet biter inte på oss som inte är naiva idioter.

Och du fattar nog att allt handlar om en kompromiss va? Det finns inte en chans att världen kommer stanna eller fortsätta leva en pandemilivsstil bara för att du vill det. 95% vill ur den här skiten så fort som möjligt och återgå till det normala, vilket kommer ske snart. Det måste de facto finnas rimliga anledningar till mandat, restriktioner och vaccinering. Det är inget man gör bara så där för att några hypokondriker kräver det. Det är snarare du som måste anpassa dig och ta ditt eget ansvar om du har hälsoproblem. Alla andra kan inte hållas ansvariga för det och alla unga människor som har hela livet framför sig ska inte leva som fångar bara för att du föredrar att vi lever så. Och dessutom kommer det ändå inte hjälpa dig att massvaccinera hela befolkningen. Det stoppar ändå inte smittan överhuvudtaget. Folk kommer heller inte ta fler boosters. Det är tydligt när man ser på statistiken att folk inte är så sugna längre på att ta en tredje spruta. De är trötta på skiten och denna masshysteri och det är nog dags för dig att söka hjälp för din hypokondri och antisociala beteende.

Vilket underbart roligt inlägg av dig. Dagens roligaste faktiskt. Tack, du förgyllde min afton!
Jag fattar att det handlar om vissa motsättningar. Framförallt den om pengar och den om liv. Dagligen får man läsa om folk som inte anser sig ha råd med någon pandemi. Skådespelare, stand-up komiker etc etc. Har man någon självbevarelsedrift undviker man detta virus så mycket som möjligt. Hör vad Fredrik Elgh har att säga om saken. Han är säkerligen en av de mest kunniga vi har i det här landet rörande viruset. Hör vad han har att säga om nedsmittning och hur han ställer sig till att bli nedsmittad. På det privata planet existerar inga kompromisser. Kompromisser är för folk som saknar målmedvetenhet. Det är kompromisser som skapar misstagen som leder till nedsmittning.

Vad gäller boosters är det väl snart 40% av befolkningen som tagit det. Antagligen kommer de som tagit två sprutor, även att ta den tredje. Det är så uppenbart att vaccinen skyddar mot allvarlig sjukdom. Självklart bryr jag mig om mig själv och mina närmaste. Vem gör inte det? Det betyder dock inte att jag är oberörd över det faktum att 15 tusen personer har fått sätta livet till. Man behöver inte vara hypokondriker för att inte vilja dra på sig en lungsjukdom. Om folk är trötta på skiten hjälper liksom inte särskilt mycket. Det är klart ointressant och förändringar ingenting. Folk är säkert trötta på ekologisk mat också. Det betyder inte att vi ska sluta med den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in