Citat:
Ursprungligen postat av
31G350125
Vad är problemet? Dom kan inte försörja sej själva. Det är bostadsbrist i Stockholm pga VPK och MP har fått varit med styrt landet.
Det får väl ta vad som finns? Sigtuna har gjort vad dom kan , dvs gett dom 2 års förtur i bostadskön, sedan har familjen misslyckas med att skaffa bostad åt sej själva i Stockholms området.
Då är det inte heller Sigtunas kommun ansvar, dom har tagit hand och försörjt den här familjen i 2 år med kommunens invånarens skattepengar.
Dom har ändå inga jobb att gå till, så vad är skillnad att bo i Märsta eller i Kramfors? Bästa vore om det kunde komma till insikt och själv deporterar sej själva tillbaka till sitt hemland, vi behöver inte dem här.
Problemet är hyckleriet i samhället, gnälliga svennar med eluppvärmda hus som ökat med värde med det dubbla de senaste som själva valt att bo så och där majoriteten röstat för EU får lite svårt att klara elräkningen då fan skall M rida ut som vita riddare och försvara dessa med bidrag på 6 miljarder.
En familj som däremot flytt sitt land pga krig och för en svensk oförståelig fattigdom kan samma politiker lura och behandla som skit.
Dubbelmoral och hyckleri, bidragsberoende är ok för den etniska medelklassen medan de avundsjukt bevakar sin rätt till subventioner av alltifrån städhjälp, elräkning, bostadslån, vartannat år ombyggnad och rätt att få betalt för att skaffa fler onödiga barn än två.
Detta är ett stort problem i Sverige alla bör behandlas lika när det gäller bidrag.