Citat:
Ursprungligen postat av
slappetasken
Vad har du för källa på det? Om det handlar om en större professionell drönare kan de ta 5-10kg payload. En militär drönare sannolikt betydligt mer.
Även om de inte kan spränga hela kärnkraftverket med en 10kg laddning skulle en angripare garanterat kunna göra anläggningen obrukbar under mycket lång tid med en sådan laddning.
Hade det varit en större militär drönare, dvs en obemannad attackfarkost, så hade den haft tillräckligt med sprängverkan för att tränga genom reaktorhallen (och troligen inneslutningen). Dessa bär nämligen missiler. Men det skulle i sådana fall vara en ganska klar krigshandling och ingen gråzon.
Sedan vet vi inte var denna drönare siktades, Forsmark har ett stort skyddsområde och många känsliga verksamheter som inte skyddas av det inre skalskyddet runt reaktorhallarna. Så drönaren vid Forsmark kan vara upp mot en km från reaktorerna, men ändå över skyddsområdet. Vid OKG och Ringhals måste drönare nog nästintill flyga över reaktorhallarna för att flyga över skyddsområdet, då området runt dessa två är ganska litet, främst vid OKG.
Sedan: De som tror att Barsebäck är nedlagd har nog missuppfattat. Bara för att reaktorerna är nedstängda betyder inte att verket är det. Likaså är det med Studsvik.