Citat:
Ursprungligen postat av
Den.Onde
I genomsnitt är doulan medelålders(43)....
Doulornas pakt eller doulornas kamp?
Vad är sannolikheten att få tag på 2 doulor i en säsongs farmencasting(medveten sökning)?
Finns det olika skolor i den branschen, lite sunnidoula vs shiadoula, eller är det ett standardiserat skrå?
https://www.tv4.se/personer/victoria-verovic-larsson
Jaha, varför skriver dom inte bara semi-barnmorska på skylten, om du frågar en kvinna...hur vill du förlösas!
svarar hon då troligtvis, utav en doula, utav Hans Shejke eller utav en barnmorska? same same
Det här är nån slags antisocial kultur-revolution likt där man inte längre får kalla Vitryssland för Vitryssland (Belarus)
En av Doulans uppgifter är att hon ska knuffa den havande kvinnan framför sig
https://www.framtid.se/files/1200x500/Doula.jpg?1575302932
Jag tycker att vi ska uppfinna manliga Doulor, fasst inte inom förlossningsvården, utan när mannen ska genomföra någonting som är jobbigt och kan göra ont själsligt, hjälp mig att fullända skämtet med en punchline flashback!
Citat:
Ursprungligen postat av
Karppa
Doulan var ju assnygg, blev förälskad meddetsamma. Hoppas hon inte åker ut i första taget.
För övrigt, skönt att det är vanliga människor med, inte som i Finska Farmen där alla är kändisar, allt för att locka tittare.
Jaha, hon var också en "all de doula dej" jag var så förtrollad av utseendet att yrkesmanna-skylten missades, sen skulle jag bara berömma din normkritiska kvinnosmak, jag är också kå...förlåt! kär!! i henne tror jag