Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Fast motiveringen till den åttonde åkaren är alltså stafett (med möjlighet att även åka någon distans).
Det visar bara hur rudimentär längdåkningen är och hur enfaldiga dess företrädare är. I början när sprint introducerades var det tänkt att bli som i friidrott att vissa är sprintspecialister medan andra är distansspecialister. Med tiden har man i stället utvecklat tourer som främjar att alla åkare ska behärska både och. Det gör ju att sprint i dubbel bemärkelse hamnar i skuggan även om det, enligt mig, är det roligaste momentet med den största potentialen.
Masstart i distans är urtråkig och intervallstart kan man lika gärna lyssna på radio för att få grepp om. Sprintens utformning med prolog (intervallstart), heat och final (masstart) är så mycket livaktigare.
Vad gör FIS, jo de jagar i stället efter att göra reglerna obegripliga, hitta zoner där viss teknik är förbjuden och knåpa ihop mer och mer ointressanta tourer.
Man behöver inte vara Einstein för att förstå både hur landslagsledningen och SOK tänker.
De har två olika infallsvinklar där båda är medvetna om det.
Självklart fattar SOK att ingen enbart blir uttagen som reserv i stafett.
Självklart vet SOK att det inte finns fyra svenskar/svenskor som har kapacitet att bli topp 8 på individuell distans.
Självklart vet förbundet att SOK vet.
Självklart vill inte SOK att man tar ut åkare som enbart sitter på rummet som reserver.
Självklart vet både förbundet och SOK att det inte är rimligt att tro att alla distansåkarna åker alla distanser på ett OS.
Självklart vet alla att man fyller alla platser som är möjliga med den trupp som kan komma att få åka olika lopp
Självklart vet alla att sprintåkarna som INTE är Jonna och Maja inte får åka teamsprint om inget händer.
Etc etc.