Citat:
Ursprungligen postat av
Ovrall
Uppenbart att du själv vet lika lite om försvarsmaktens förmågor som Håkan. Uppenbarligen är du mer intresserad av att diskutera hans utseende än vad han säger i detta fall.
Man kan leva i villfarelsen att försvarsmakten inte är nedmonterad om man vill, precis som det mesta är i samhället vid det här laget. På sin höjd kan de skrapa ihop 10 000-20 000 man om man är väldigt generös, och det är efter ett år. I händelse av krig kan de samla ihop
hela 2000 militärer på några månader, jämfört med närmare en miljon då den var på sin höjd.
Du kan ju se själv, och jämföra:
https://sv.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6rsvarsmakten_(Sverige)#Krigsorganisationens _utveckling
Citat:
Den stora förändringen inom Försvarsmakten gjordes i början av 2000-talet, då krigsorganisationen (stundtals även benämnd insatsorganisationen) reducerades med nästan 90% i jämförelse med dess storlek i början av 1990-talet.
Vad Håkan säger är ju ointressant för det mesta, förutom då han drar sina mytomanhistorier och ljuger ihop historier för att tigga pengar. För det mesta högläser han ju bara andras nyhetsartiklar. Att han sitter och bara kan öppna ett öga, och hela käften är svart av snus och förmodligen rödvin är ju i det här fallet betydligt roligare och mer intressant än att han påpekar lite fakta om militären som varit allmänt känt i decennier.