Jag ska försöka uttrycka mig tydligare, eftersom alla inte förstod sammanhanget.
Nisse har en storebror, denna bror beskrevs för x antal år sen som en "känd kriminell i dalen".
Samma bror är stort Bajen fans, att vara "känd kriminell" och gilla fotboll, borde sannolikt göra att vägen till tex KGB är och blir ganska kort (om inte naturligt t.o.m.)
Av en händelse är en person vid namn Tati eventuellt försvunnen i Marbella, samma stad som Calle med rizken (KGB medlem) och några till kan ha utfört detta
(FB) Svensk man tortyrmördad i Spanien – tre svenskar gripna
Samma Tati som skattat Nisse ganska hårt genom åren och erbjudit sig sitt skydd, enligt de som säger sig veta.
Nu behöver denna kedja inte hänga ihop alls, utan det kan bara vara slumpen.
Att Nisse hedras med Tifo + en bror i klacken kan också bara vara slumpen såklart.
Att kriminella och våldsamma personer kan gilla fotboll, kanske är en nyhet för många.
Men inom huligankulturen så finns det tyvärr endel droger, kanske även vapen och grabbar som gillar våld. Att dessa grabbar även begår brott utanför fotbollens namn och dessutom har vänner som även de är kriminella, händer tyvärr.
KGB är Bajens "firman"/"wiseman", dvs den klick som står för största våldskapitalet i klacken (som dessutom har ett rykte om sig att vara riktigt skitiga när det gäller våldet)
Så nej, jag pratade inte om den allmänna supporten, hur man nu fick för sig att tolka de så.