2021-12-21, 19:29
  #61
Medlem
icuesofty20s avatar
Ryssland är ett jäkla skämt. Kina börjar närma sig bankrutt när korthuset nu börjat falla.

Tomma tunnor skramlar mest.
Citera
2021-12-21, 19:32
  #62
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enoent
Nu var det ju förvisso ryssen - den eviga ryssen - som var allierad med Hitler. Och minst lika dålig för omvärlden. Eller har du glömt att ändra världskriget började 1939, och inte 1941, som dina ryska propagandakollegor vill mena?

Icke att förglömma attacken mot Finland.
Citera
2021-12-21, 19:36
  #63
Medlem
Mindbusinesss avatar
Intressant att ryssarna hotar med en ny Kuba-kris, vilket indikerar utplacering av kärnvapenmissiler nära USAs gränser, Venezuela eller Kuba. Det om inte USA går med på deras villkor.
Citera
2021-12-21, 19:46
  #64
Medlem
KABUNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
Givetvis är det absurt att Ryssland ställer krav på Nato att sluta utvidga Natos närvaro runtomkring Rysslands gränser. Dessa grannländer vill ju vara skyddade från eventuella ryska angrepp och då måste man upprätta amerikanska militära baser och ha militära trupper i rysslands grannländer.

Det går inte annars.

Jag tror att Ryssland bluffar och inte vill ha något krig och det är bara att syna deras utspel och ändå genomföra att rysslands grannländer blir NATO medlemmar.

Detta ger amerikanerna ytterligare fördelar att snabbt och effektivt kunna slå ut Ryssland vid ett eventuellt krig eftersom man nu kan bygga avfyrningsplatser för missiler och kärnvapen närmare ryska gränsen än man kunnat tidigare. Det ger att ryssland får ännu kortare tid på sig att bekämpa angreppet och attackerna blir också mycket träffsäkrare.

Tummen upp alltså, vi kör på!!


Precis, att ryssarna får kortare tid på sig är ju vad Putin hävdar och det innebär större risk för misstag. Och visst är det en fördel för amerikanarna. Det är ju Europa som kommer att ligga i aska inte USA. Sen är det Kinas tur.
Citera
2021-12-21, 19:48
  #65
Medlem
jag kan verkligen inte förstå detta och att väst tillåter det. varför inte bara skicka ett team som dödar putin och den där jävla hundätande kinesen så är det färdigt , inte så att folket kommer sörja dessa 2 kuksugare . kina har endast bidragit med deras smuts senaste 70 åren, dom kan lika gärna försvinna från jordens yta
Citera
2021-12-21, 19:48
  #66
Moderator
Eerieyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petitoo
Dinjis Kahn och bl.a turkfolk brukar komma från öst. Men på senare tid är det mest germanska folkstammar från väst.

De krig jag känner bäst till är Stora nordiska kriget och Andra världskriget. Jag vet inte hur ryssarna tänker, nåja de ljuger väl, men där var det Ryssland a k a Sovjetunionen som började. (Apropå det senare kriget så anföll skurkstaten ifråga bl a Finland, de baltiska länderna, Polen samt Bessarabien). Därmed kom kriget österifrån.

Vad gäller det förra kriget så var det även där rysk "spelöppning". Att Sverige senare gick till motoffensiv in i Polen och Ukraina förändrar inte att det var ryssarna som började.
Citera
2021-12-21, 20:04
  #67
Medlem
dA_1_nibblahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Det är naturligtvis något som Ryssland VET. Åtskilliga arméer har fallit historiskt genom att deras armé bestått av legosoldater från olika länder…Poltava och Lützen är väl 2 bra exempel.. Såg t ex en dokumentär där de undersökte skelett från Lützen. Kommer inte ihåg exakt men av 100 skelett från svenska sidan så var typ 3 svenskar, resten var inhyrda legoknektar. En svag förnimmelse är att många var från Baltikum,Polen typ.

Märkliga exempel, vi vann i Lützen med en legoknektsarmé mot en annan legoknektsarmé, vi vann även det kriget är väl värt att tillägga. I Poltava förlorade vi med en armé bestående uteslutande av svenskar.
Citera
2021-12-21, 20:16
  #68
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drapåtrissor
Enligt deras delegation i Wien är sanningens ögonblick här om inte Nato går med på deras långtgående krav bl.a inget utvidgat Nato och inga militärbaser i forna sovjetstater flygförbud etc... Hur oroliga bör väst vara och hur agerar USA och Nato på dom nästan diktatoriska kraven?
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/ryssland-hotar-med-militara-atgarder-om-inte-nato-ger-sakerhetsgarantier

Man bör ta Ryssland på allvar.
USA skulle tycka det var extremt jobbigt om Ryssarna satte upp baser i Mexico nära gränsen till Texas, Arizona, New Mexico og Kalifornien. Likaså i Canada o Cuba.

Nu är också de åtskruvade gaskranarna ett tecken på hur sura Ryssarna är. Det lär bli kallt i Tyskland i vinter. Likaså lär Tysk industri få problem när elen blir rekorddyr elller kopplas bort.

Detta kommer påverka även Sverige. O i slutändan kommersksttebetalarna få betala skadorna om det går illa.

Att Ryssland kan komma att trappa upp situationen om de inte får sin vilja igenom är ett påtagligt hot.
Citera
2021-12-21, 20:27
  #69
Medlem
De verkar tro att de fortfarande är Sovjet..då var de en supermakt
Citera
2021-12-21, 20:29
  #70
Medlem
Baisers avatar
Tro mig, Ryssland kommer invadera Ukraina.

Det som händer snart kommer vara den största säkerhetspolitiska omvälvningen sen Berlin-murens fall.

Sverige och Finland måste direkt söka Nato medlemskap när det händer, då det troligen är vår sista chans.
Citera
2021-12-21, 20:37
  #71
Medlem
junks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baiser
Tro mig, Ryssland kommer invadera Ukraina.
Det som händer snart kommer vara den största säkerhetspolitiska omvälvningen sen Berlin-murens fall.
Sverige och Finland måste direkt söka Nato medlemskap när det händer, då det troligen är vår sista chans.


Det hade varit bra om NATO innan nyår går in och samövar med Ukraina och sedan dröjer sig kvar och bygger upp med trupp i landet och mer utrusting för att stå upp mot grannen, så får Putin välja om han vill gå in eller inte. Putin har ställt helt omöjliga krav på NATO vilket han givetvis förstår är för långt gående för att NATO ska gå med på.
Citera
2021-12-21, 20:41
  #72
Medlem
Niggwards avatar
Ryssarna är sällan de som attackerar utan någon anledning. Finns ingen anledning för NATO och väst att fortsätta flytta fram sin gräns gentemot Ryssland.

När ryssarna gjorde samma sak på Kuba blev det hus i helvete. Är inte på Ryssarnas sida på något sätt, men det väst håller på med är att provocera fram ett potentiellt krig genom att flytta fram vapen och gränsen mer mot Ryssland.

Hade Ryssland gjort samma sak genom att tex sätta in massa mer soldater och missil system i Vitryssland hade inte EU och väst skitit i det direkt. Ryssarna kan komma att anfalla som bästa försvar och då troligtvis i Ukraina. Eskalerar det ännu mer så kanske även Baltikum som är NATO länder får besök även dem. Men frågan är om USA ens skulle göra så mycket. NATO är massa snack och ingen verkstad och det vet Putin.
__________________
Senast redigerad av Niggward 2021-12-21 kl. 20:43.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in