Citat:
Ursprungligen postat av
Igelkotten453
Bor i en hyresrätt och har precis köpt en ny bänkdiskmaskin Jag hade en bänkdiskmaskin tidigare och hade en vad jag antar kallas snabbkoppling till vattenkranen från diskmaskinen. Tyvärr råkade jag slänga halva kopplingen när jag slängde den gamla diskmaskinen. Jag gick till Bauhaus för att köpa en ny koppling och mannen jag pratade med där sa att jag inte ska koppla diskmaskinen till vattenkranen för att det kan sabba för andra som bor i samma hus så han vägrade visa mig vad som ska köpas Jag kan förstå poängen men jag har bara tänkt att köra maskinen när jag är hemma. Jag är den mest otekniska människa ever. Var hittar jag en koppling till kranen i köket för en bänkdiskmaskin? Gärna en snabbkoppling
Ursäkta. Man ska först byta ut kranen till en kran som är anpassad för bänkdiskmaskin. Därefter kan man köpa en bänkdiskmaskin. Sedan är det bara att jacka in diskmaskinen. Det är väldigt enkelt. Nu var jag lite besservisser.
Mannen på Bauhaus hade rätt. Har du svårt med förståndet? Om man är oteknisk bör man lita på de som förstår. Du bör tala med vaktmästaren eller en fastighetsskötare. Hen kommer då att hjälpa dig hoppas jag med en ny armatur/kran. Sedan trycker du bara in slangen på rätt ställe.
Det finns dessutom flera trådar här om bänkdiskmaskin.