Citat:
Ursprungligen postat av
enhalvboj
Jag tror att du helt enkel5 stör dig på att det finns kvinnor i yrket och nu greppar du efter halmstrån till bortförklaringar för varför de inte borde få anställas.
Vi har haft kvinnor inom den branschen i många år nu. Vart är alla fall där folk dött eller blivit skadade pga det?
Det är inte så att räddningstjänsten gör löpande offentliga utredningar där vi kan ta del av dessa bedömningar. Däremot kan man prata med folk i räddningstjänsten, vilket jag gjort.
Jag gillar kvinnor och har verkligen inget problem med att de gör vilket jobb som helst. Som du redan har blivit informerad om är det jag upplever som ett problem när kraven ändras (vilket skett inom bla räddningstjänsten) för att kvoteras in kvinnor och kvaliteten blir lidande och förmågan att rädda liv och skydda egendom försämras.