Citat:
Ursprungligen postat av
v50
SVT/Novus senaste opinionsmätning utförd mellan 8 november - 5 december 4233 personer tillfrågades. Mätningen jämförs med den som publicerades 4 november.
S 29,3% (+3,7)
V 10,1% (-1,2)
MP 3,7% (-1,1)
C 7,5% (-1,0)
L 2,9% (+0,1)
SD 19,0% (-0,1)
M 21,2% (-1,7)
KD 4,7% (+0,6)
https://www.svt.se/special/valjarbarometern/
Lite räkneövningar:
S+V+MP = 43,1
M+SD+KD+L = 47,8
Tar vi bort partier under 4% spärren
S +V = 39,4
M+KD+SD = 44,9
Som synes är det alltså högerblocket som ser klart starkast ut, men det fordrar ju att det finns någon vilja till makt hos moderaterna, och inte minst förmågan att förhandla med andra partier, och så har det ju inte verkat hittills. Möjligt att ett valresultat som detta skulle leda till en fortsatt socialdemokratisk regering med svagt riksdagsstöd. Kräver en skicklig s-ledare för att föra detta i hamn.
Annars noterar jag med välbehag att väljarna har laggt märke till vilka partier som skämde ut sig mest under clownerierna till statsministerskiftet: M, MP och C går tillbaka! Lite märkligt att väljarna har fortsatt förtroende för Ebba efter alla hennes märkliga turer.