Denna Reddittråd är väldigt insiktsfull om den aspekt som rör kristendomen & kristna som ansvariga för GS "Why do Christians try to position themselves at the center of coping with gangstalking?":
https://www.reddit.com/r/Gangstalking/comments/r9863r/why_do_christians_try_to_position_themselves_at/
I tråden skrivs det om hur det finns sekter eller "denominations" inom kristendomen vars inställning är att alla ska vara kristna eller vara mer kristna. En sådan en är evangelikaler i USA som har relativ stor inverkan i den politiska miljön med den politiska högern som bas. Dessa älskar Jesus, Israel & att sprida tro i världen.
Kan en sekt inom kristendomen fått befogenheten att använda NSA-resurser för religiös förföljelse utomlands? Eller handlar det om religiös konversion? De attackerar inte ateister i sig men de som är "spirituellt signifikanta" vilket betyder de som denna grupp tror är bibliska figurer som "änglar", profeter, demoner, samt anti-Kristus vilka de vill att jag ska tro att jag är.
Denna system som finns för att utverka en hemlig men öppen underrättelse- & påverkansoperation är troligen använt för att övertyga en person att "Gud finns" precis som Jesuiter vill samt som Frimurare baserar sin trossystem på. Alltså kommer de undan med övergrepp, tortyr, olagliga aktiviteter i Guds namn som att de är "heliga krigare" i ett "heligt krig".
Syftet med propagandan om exotiska vapen & teknologier som på olika sätt ska anspela på Gud eller Satan (t.ex. Dr Duncans "Voice of God"-vapnet eller S.A.T.A.N.-AI-vapnet) är till att förlöjliga de som hellre tror på att staten eller psykiatrin (deras fiende) är bakom det än att "Gud" ansvarar för det vilket denna grupp låtsas vara eller ska representera då de anser sig göra "Guds jobb" på jorden genom att utföra GS på de som ska vara "utvalda" att uppleva den (bibliska) verklighet som de vill skapa.
Med andra ord anser de att en teokrati ska vara maktstrukturen där Guds ord via Bibeln ska vara konstitutionen men minimal stat; alltså Guds lag står över statens lag därför skiter de i lagen & att det här olagligt. De är öppet emot ALLA organisationer som är emot bibeln såsom Frimurare vilken de propagerar dyrkar Satan/Lucifer.
Det är fel att anta att deras plan är gjord för att utverkas på något år - de kommer att hålla på så länge en inte är övertygad om deras verklighet & om "Gud"; de har oändligt med resurser.
Jag säger dock inte att kristna är ansvariga men de flesta är lätta att manipulera på samma sätt som ett samhälle byggt på kristendomen är lätt att manipulera. I min mening är toppen av pyramiden utgjord av agendor som vill kombinera kristendomen med teknologi eller använda kristendomen i en större social engineering operation som syftar till att ta kontroll över alla troende genom dessa teknologier. Det är en del av kristna som är väldigt militanta & anser att de har en gudomlig rätt & skyldighet att utsätta oss för tortyr i syfte att göra oss "mer troende" - de tror stenhårt på det precis som religiösa terrorister ISIS manipulerar teokrati & religiösa texter för att rekrytera desperata personer till att "slåss för Gud" där "slåss" betyder att de har rätt att döda "syndare".
Hur är det här vrids verkar religion eller dylikt i centrum på det; övernaturliga saker vilket de vill att vi ska tro på (uppenbarligen) eller bli skickade till psyket om vi ifrågasätter deras "Gud" som de försöker föreställa, representera eller emulera.
Att de försöker isolera & att börja med meditation & tro på Gud är ett led i att få oss att bli mer "spirituella" & till sist religiösa; att de infiltrerar alla delar av ens liv & påstår att det är demoner så vi förlorar vår sociala umgänge (som kanske inte är religiösa) så vi börjar lyssna mer på deras propaganda eller det de försöker förmedla genom sociala kretsen som rekryteras för att påverka oss.
De använder alltså omvänd psykologi på ateister som tror på Dr Duncans skitsnack & propaganda om att staten ska använda exotiska vapen som att styra folk mot deras vilja. I slutändan är meningen är att en måltavla ska dra slutsatsen att en spirituell värld finns där Gud & Satan finns - det här till all pris oavsett längd. Det här är farligt för personer som får sina liv förstörda av de som medvetet använder operationen för att sabotera aspekter. Än mindre den gaslight:ing som finns vid ifrågasättande av det de medvetet visar en (med uppsåt) eftersom de VILL visa att det här sker men att det sker ÖVERNATURLIGT (via Gud/Satan/änglar/demoner).
Jag upprepar igen: till vilket pris som helst vill de att jag ska tro (köpa) det de vill (säljer) med min vilja. Utan min vilja att tro på det de säljer kommer de aldrig att övertyga mig. De tror sig ha gudomligt rätt & skyldighet att döda, ljuga, bedra etc. för Guds syfte (läs Jesuitorderns dokument & tro att de har rätt att föra krig mot andra än katoliker)
Att de vill framställa staten, vetenskapen & psykiatrin som det värsta som finns är uppenbart eftersom det går emot den teokrati de tror på; den bibliska verklighet. Dr Duncan ska vara den f.d. CIA-vetenskapsmannen som blåst visselpipan på den Voice-of-God-vapen han "skapat" som ska emulera Satan via teknologi eftersom folk tror att "Gud" talar till dem men i själva verket är det Satan via teknologi där CIA/NSA är Satans betjänare på jorden. I hans bok beskriver han det vapen som används för att manipulera människor & algoritmer som S.A.T.A.N. - Silent Assasination Through Adaptive Networks.
Allt det här är manipulation på manipulation; ridåer på rideå; lögner på lögner.