Detta förtjänar en egen tråd precis som andra politiker har det när något stort händer.
Det har alltså kommit fram nyligen att den potentiella nya justitieministern Tobias Andersson bor med en dömd pedofil och våldtäktsman. Nämligen sin egen pappa. Hans pappa dömdes för våldtäkt mot en flicka 2015 och Tobias är fortfarande skriven hos sin pedofilpappa.
Lite hycklande när han bland annat drevat mycket mot Federley när han själv också bor med en våldtäktsman och pedofil.
Är det denna nivå som Sverigedemokraterna nu lagt sig på med Peter Lundgren också? De är ett parti för och av sexualförbrytare?
https://aktuelltfokus.se/bor-med-barnvaldtaktsman-kan-bli-sveriges-nasta-justitieminister/
Citat:
Tobias Andersson bor med en person som har suttit i fängelse för våldtäkt mot barn. Nämligen Tobias Anderssons pappa Joachim Andersson.
2015 dömdes Joachim Andersson för våldtäkt mot barn, vapenbrott och brott mot vapenlagen. Brotten begicks när han var aktiv politiker inom Sverigedemokraterna och jobbade på ett behandlingshem för minderåriga i Skövde kommun.