2021-11-27, 13:46
  #1
Medlem
En far får vårdnaden sin 8-åriga son. Men mamman drar iväg med sonen och börjar med diverse personer anklaga pappan för pedofili och misshandel.

Hans Cagnell, en psykoterapeut träffar pojken flera gånger och fastställer (i sitt eget huvud) att pojkens pappa definitivt är pedofil. Dessutom sätter han diagnosen psykopat på pappan, detta utan att någonsin ha träffat honom. Vid ett tillfälle nämner denna Hans att "pappan kommer ju från Sicilien, maffian" och gör citationstecken i luften när han yttrar ordet maffian. Bara det visar vilket stolpskott till vidrig han är.

Agneta Bravelius driver/drev BRY, en organisation som verkar för dessa frågor, men hon pratar som ett barn och ger noll intryck av att vara ärlig. Hon är den där som i 20-årsåldern söp sig full och raggade upp en kille på krogen men sen bara för att jävlas anmälde honom för våldtäkt bara för att han inte fick henne att komma.

Allt är helt snurrigt och själv väljer jag att inte bilda mig en 100-procentig uppfattning och tycker bara synd om grabben. Pedofiler skall givetvis åka fast, men de där två skall hållas långt från barn. Om några ger mig pedofil-vibbar är det Hans och Agneta.
Citera
2021-11-27, 13:50
  #2
Medlem
Den här serien säger mycket om dagens Sverige- Där sitter en kärring som arbetat inom kriminalvården med Hans och Agneta. Mamman är häktad i sin frånvaro och reportern frågar om man kan kontakta mamman. Då yttrar krim-gagget att de måste vara försiktiga med anledning av "skyddande av brottsling".
Sug på den frasen.
Åt helvete med rättssystemet liksom, skydda brottslingen.

Det här landet är ju fan helt upp-och-ner.
Men ta fan in henne och lös fallet en gång för alla.
Citera
2021-11-27, 13:52
  #3
Medlem
FloppyAsHells avatar
Det finns en tråd redan. Det gick inte att länka
Citera
2021-11-27, 13:55
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FloppyAsHell
Det finns en tråd redan. Det gick inte att länka

Ah, sorry
Citera
2021-11-27, 14:17
  #5
Medlem
Har sett två av avsnitten för ett par dagar sedan, ska se sista snart.
Tycker det är uppenbart att man valt sida i dokumentären och trollar mammans sida i syfte att skämma ut dem. Ganska fult gjort.
Finns mer info på nätet om fallet som inte kommer fram tyvärr.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in