Citat:
Ursprungligen postat av
Fjantor
Nån som fått tinnitus av Pfizer?
Har fått såna jäkla problem på vänster öra.
Jag fick pulsatil tinnitus (man hör sina egna hjärtslag i örat), enbart i vänster öra. Det kom gradvis under några dagars tid efter första dosen av Pfizer. Det var sedan där konstant i flera veckor, även när jag låg stilla i sängen. Inför min andra dos började det avta och hade i princip försvunnit. Efter andra dosen kom det tillbaka, men inte lika intensivt som första gången, och efter ett par veckor så försvann det helt och hållet. Detta var ett halvår sedan och har inte hört det en enda gång sedan dess.
Pulsatil tinnitus orsakas oftast av något problem i blodkärlen nära öronen. Missbildning är det vanligaste, men tex förträngningar och blodproppar kan också orsaka det. Några månader innan jag fick min första dos så gjorde jag en CT-skan med angiogram (där man tittar i detalj på blodkärlen) av helt orelaterade skäl. Ingenting abnormalt hittades i denna skan. Det, tillsammans med att det kom efter båda mina doser av Pfizer, och jag aldrig någonsin har haft något liknande förut, får mig att dra slutsatsen att vaccinet orsakade det.