2021-11-24, 11:01
  #277
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krimkoll
Hon är mer vänster än vad många verkar tro tyvärr. Hon är extremt hatisk mot SD. I en rad dokument senaste veckan har hon/partiet lagt till att "SD kommer aldrig få delta", "vi kommer aldrig samarbeta med SD", "SD kommer aldrig ingå i ett regeringsunderlag med S" och liknande formuleringar, helt utanför att det ens hör hemma där i texten eller har något sammanhang med övrig text innan denna ovidkommande avslutning.

Hon förhandlar med kommunisterna i V helt öppet vilket inte skett tidigare på senare år på detta sätt. Hon vurmar för asylinvandring, anhöriginvandring och andra former av fortsatt massinvandring och samhällsförstörande och Sverigehatande fenomen
massinvandring och anti SD är väl typiskt för globalister? Såna finns både till höger och vänster. Av olika orsaker.
Citera
2021-11-24, 11:02
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Phony
Har ni märkt hur lögnmedia promotat vänsterpartiet hårt senaste månaderna. De har verkligen gjort allt de kan för att lyfta fram dom och försöka göra dom rumsrena. Det är så klart en agenda de har då socialisterna nu är enormt beroende av vänsterextremisterna och kommunisterna. Det här om något innebär att sossarna sitter i en ännu värre sits än någonsin. Det riskerar att bli som i USA, där demokratsocialisterna får makten, men egentligen styrs av marxistvänstern. Resultatet av detta har vi ju sett. En massa sjuk antivit propaganda, hbtq-tjafs, BLM-terrorister som härjar...

RIP Socialdemokraterna. En röst på sossarna är nu en röst på marxister och kommunister. Passa er.

det fetade

Media med Public service har bara ett mål: att hålla borta M, KD och SD från makten. Av ett enda skäl. Dom är rädda att presstödet dras ned och att det blir förändringar av P S. Ren egoism alltså. Vänta bara hur valåret 2022 kommer arta sig i media...

Expressen, som är lite av gossen Ruda i media, har gång efter annan i ledare sagt att "Vi kan inte ha det så här" men man vågar inte fullfölja med andra satsen: att C och L måste upphöra med beröringsskräcken gentemot SD och istället ge dem beslutsrätt i proportion till deras väljarstöd.

Expressen följer ägardirektivet att med alla journalistiska medel i slutänden förhindra en annan regering än nuvarande. Expressens ledare är ett sken. De skall tjänstgöra som balanserande för att öka klicken och reklamintäkterna, men är när man skrapat lite på dess yta lika socialdemokratiska som Aftonbladet.

Bl a därför kommunisterna får sånt genomslag i Bonniers media fast detta parti driver en politik som officiellt går emot nästan allt Bonniers tidningar står för.
Det är mer rädsla för minskade skattepengar till koncernen än påstådd nazism hos SD som driver deras agenda.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-11-24 kl. 11:04.
Citera
2021-11-24, 11:03
  #279
Medlem
Grattis Magda o ni gröna. Nu ska ni jobba för att sänka bensinskatten 😆😆😆😆😆
Citera
2021-11-24, 11:03
  #280
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
När hon säger Sverige kan bättre kanske hon syftar på att det inte kan bli sämre än med henne själv som statsminister?
Sannolikt inte, men det är ju från min synvinkel en rimlig tolkning.
Citera
2021-11-24, 11:03
  #281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WalkerD
KVINNA FRAMRÖSTAD!!!!

...Av regeringen!


Hahahhahahahah.


Demokratin dog idag!


Oavsett var man står politiskt så måste det nog sägas att även följande statsministrar inte röstades fram av folket den första gången de skulle bilda regering:

Tage Erlander
Olof Palme
Ola Ullsten
Ingvar Carlsson
Göran Persson

just saying
Citera
2021-11-24, 11:05
  #282
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustavssons
Grattis Magda o ni gröna. Nu ska ni jobba för att sänka bensinskatten 😆😆😆😆😆
Det där är ju också så irriterande. Nu framhålls det som om denna sänkning kommer att sänka koldioxidmålet, få Greta att gråta etc men det var ju faktiskt inte mer än något år sedan skatten låg på just den nivån.
Citera
2021-11-24, 11:07
  #283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Nja, Betongmaggan är väl snarare moderat. Betydligt längre högerut än vad tidigare såssarregenter varit. Skulle inte alls förvåna om moderaterna och sossen bildar regering efter nästa val.

Det må hon vara, men så mycket det tjatas om vänstern så är det uppenbart att de gjort sig beroende av vänstern och kommer tvingas kompromissa med marxistkommunisterna i hög utsträckning. Det innebär således att vi får mer kommunism i Sverige. Gud bevare oss alla lol.
Citera
2021-11-24, 11:08
  #284
Medlem
Kolgrill-ftws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ToorMan
En röst Moderaterna, är en röst på de antidemokratiska Nazisterna och Rasisterna. Va rädd om er frihet.
Moderaterna är ett globohomoliberalt svenskfientligt parti precis som resten av sjuklövern, absolut.
Men hur får du ihop att en röst på M är en röst på NMR?
Det skulle förmodligen vara bättre iofs...
Citera
2021-11-24, 11:08
  #285
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av isakat
Samtidigt lite kul att hon kommer att regera på en budget SD är delaktig i.

Ja, det borde ju inte vara möjligt. Hon regerar alltså nu på SD-budget och SD-politik.

Hade hon varit en ärlig och genuin människa hade hon ju rakt av avgått, men det gör hon alltså inte.
Citera
2021-11-24, 11:09
  #286
Medlem
Provokatörs avatar
MP förlorar och har förlorat på att sitta i regeringen och det mest begåvade dom kan göra är faktiskt att kliva av och rädda mandat innan valet, det får inte ske men är inte alls omöjligt.

Skräckscenariot är att S byter ut MP och Bolund mot C.

Grattis Sverige som nu kan få inte bara en kvinnlig statsminister (som inte är framröstad av folket) utan vi kan även få se Annie aka 'kopparhäxan' som vice statsminister.

/Provokatör
Citera
2021-11-24, 11:09
  #287
Medlem
B. Mystics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av endagitaget
Oavsett var man står politiskt så måste det nog sägas att även följande statsministrar inte röstades fram av folket den första gången de skulle bilda regering:

Tage Erlander
Olof Palme
Ola Ullsten
Ingvar Carlsson
Göran Persson

just saying

De blev dock valda i efterföljande val. Så om Magdalena står som statsminister även efter valet så kan hon sälla sig till skaran. (Förutom Ullsten då)

Fast det är klart. Nu för tiden kan man ju bli statsminister med ett regeringsstöd i valet på mindre än 40%
Citera
2021-11-24, 11:09
  #288
Medlem
Aviarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Nja, Betongmaggan är väl snarare moderat. Betydligt längre högerut än vad tidigare såssarregenter varit. Skulle inte alls förvåna om moderaterna och sossen bildar regering efter nästa val.

Vad jag sett i media överlag så beskrivs hon som "mer röd" och "Längre vänsterut" än någon tidigare partiledare/statsminister.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in