Citat:
Ursprungligen postat av
Mike-Tyson
Finns ingen "Ryska björnen", ryssen är en liten feg mus. Turkarna sköt ned deras plan och dödade deras ambassadör, men fega ryssen gjorde inte ett skit. Bara propaganda och inget annat. Finns inget bakom deras björnfasad
Du är en riktig uppviglare , en feg sådan.
Ryssen visste vem och vilka som låg bakom , visste även vad som väntade dem. Det var inte NATO som fick honom att återhålla i alla fall.
Fega NATO tog avstånd direkt och började prata om paragrafer för undanflykter. Turken vet att den aldrig kan räkna med NATO och vet vilken motståndare ryssen är , det gäller att välja sina strider.
USA sålde inga Patrioter till Turkiet , Tyskland och Polen passade på att montera ner sina Patrioter från Syriska gränsen , allt för att bana väg för en rysk hämndattack som Putin inte nappade på.
Nu får Polen & Co dras med ovissheten om de blir kanonfoder eller ej.