Citat:
Ursprungligen postat av
Turistparadiset
Skälig och skälig, den är knappt högre än garantipensionen. Den går att leva på, men bör naturligtvis vara betydligt högre än garantipensionen.
Det är lite mer komplicerat än så.
Garantipension är fastställd till ett visst belopp, men den kan reduceras. Man måste ha bott 40 år i Sverige från man är 16 tills man fyllt 64. Om man bott kortare tid i Sverige reduceras garantipensionen med 1/40 för varje år.
Om man arbetat är tumregeln att man får 60% av sin lön om man går i pension vid 65, om man jobbar och betalat skatt i Sverige sedan man var 23.
Dom alla flesta har därutöver någon typ av tjänstepension. 4,5% av lönen har avsatts till denna, så den höjer pensionen med kanske 10%.
Därutöver kan alla välja att genom pensionsförsäkring eller på annat sätt spara till en bättre pension. Det är naturligtvis frivilligt och långt från alla väljer att göra det.
Dom som har riktigt låg pension har sällan arbetat i Sverige i 40 år. Utbildning och därmed vilken inkomst man haft som yrkesverksam har naturligtvis betydelse.
"Lika pension till alla" kanske upplevs som rättvist om man har riktigt låg pension. Kanske inte lika mycket om man ansträngt sig under många år för att jobba ihop till en bra pension.
–